Duży wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie raciborskim

Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim odnotowano aż 17 nowych przypadków. Najwięcej – siedem – dotyczy gminy Krzyżanowice, gdzie koronawirus pojawił się w szkołach.

W Polsce jest 4739 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – to nowy rekord. Najwięcej przypadków pochodzi z województw: małopolskiego – 724, mazowieckiego – 521 i śląskiego – 490. Nie żyją też 52 kolejne osoby. Liczba zakażonych wzrosła do 116 338, z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 2 919 osób.

- reklama -

Specjaliści z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa w polskim społeczeństwie. Dr Jakub Zieliński, członek zespołu modelu epidemiologicznego, mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że obecnie wykrywane są niemal wyłącznie przypadki objawowe. – W swoich badaniach szacujemy, że faktycznych przypadków jest ok. dziewięć razy więcej – podkreśla.

Według eksperta rzeczywisty przyrost zakażeń wynosi dziś dwadzieścia kilka tysięcy dziennie. – Z naszych obserwacji wynika, że podwajanie liczby chorych następuje mniej więcej co 12 dni. Dotyczy to zarówno liczby zakażeń, liczby osób hospitalizowanych i podłączanych do respiratora, jak i liczby zgonów. Wynika z tego, że jeżeli rząd nie podejmie jakichś zdecydowanych kroków, to po miesiącu realny dzienny przyrost zakażeń będzie osiem razy większy niż teraz. Podkreślam, że nie wiem, ile przypadków będziemy wykrywać, ale faktyczny przyrost zakażeń w Polsce już za miesiąc będzie dotyczyć ok. 200 tys. osób dziennie – mówi Jakub Zieliński.

Dr Zieliński zwraca uwagę, że obecnie jedynym sposobem na powstrzymanie epidemii jest administracyjny lockdown. – Ale wiadomo, że jego nikt nie chce. Do czasu, aż w społeczeństwie nie uzyskamy zbiorowej odporności, pozostają tzw. dynamiczne lockdowny – wprowadzane w miastach lub powiatach, w których sytuacja epidemiczna jest najpoważniejsza. Tylko że z tym już nie można zwlekać, bo za chwilę nie będzie w Polsce powiatów, w których sytuacja jest względnie dobra – mówi. Zapytany o to, ile rząd ma czasu na podjęcie zdecydowanych kroków, odpowiada, że najwyżej 14 dni. – Potem będzie już za późno – ostrzega.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 8 355 (6 433)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 292 (284)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 3 723 (2 806)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 421 065
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 24 781 (24 291)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 21 619 (21 490)
– liczba zgonów – 590 (582)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 67-letni mężczyzna z Jastrzębia-Zdroju i 71-letni mężczyzna z powiatu bielskiego. W szpitalu w Gliwicach zmarli: 66-letni mężczyzna z Ustronia i 95-letnia kobieta z Jaworzna, w szpitalu w Mysłowicach zmarł 65-letni mężczyzna z Mysłowic, w szpitalu w Cieszynie zmarł 84-letni mężczyzna z Bielska-Białej, w szpitalu w Piekarach Śląskich zmarła 73-letnia kobieta z powiatu tarnogórskiego, w szpitalu w Łodzi zmarł 62-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego.

W powiecie raciborskim odnotowano aż 17 nowych przypadków. Najwięcej – siedem – dotyczy gminy Krzyżanowice, gdzie koronawirus pojawił się w szkołach. W Szkole Podstawowej w Krzyżanowicach zakażonych jest dwóch uczniów, w SP w Chałupkach nauczyciel. Cztery przypadki stwierdzono w Raciborzu, po dwa w gminach Nędza i Pietrowice Wielkie, po jednym w gminach Krzanowice i Rudnik.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj