Mieszkańcy Brzezia odkrywają swoją „małą ojczyznę” [WIDEO]

„Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia”
„Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia”

W ramach projektu „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia” będą m.in. przeprowadzone warsztaty teatralne, powstanie także wystawa zdjęć oraz film dokumentujący inicjatywę.

Raciborskie Centrum Kultury realizuje projekt „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia”. Pomysł zrodził się wśród mieszkańców Brzezia, które od 1922 r. znajdowało się po polskiej stronie granicy z Niemcami, a do 1975 r. stanowiło samodzielną miejscowość. Inspiracją były zgromadzone przez mieszkańców pamiątki powstańcze i wojenne oraz artykuły w kwartalniku „Brzeski Parafianin”.

- reklama -

W ramach przedsięwzięcia przebudowana będzie podstrona internetowa, przeprowadzone zostaną warsztaty teatralne, których zwieńczeniem będzie spektakl. Powstanie także wystawa zdjęć oraz film dokumentujący inicjatywę.

Istotną częścią projektu jest spacer online pt. „Kamienie graniczne Brzezia” z etiudami teatralnymi w pięciu ważnych dla historii Brzezia punktach, który już teraz można oglądać na Youtube.

Przeprowadzonych zostanie pięć wywiadów z potomkami bohaterów z zaznaczeniem postaci, znanych z walki o polskość w ostatnim 100-leciu brzeskiej historii. Pierwszy z nich, w którym wystąpiła Jolanta Żurek, do obejrzenia poniżej:

Projekt ma na celu rozwijanie wiedzy o historii własnego regionu, nawiązaniu bliskich więzi ze środowiskiem i rozbudzenie poczucia przynależności do środowiska lokalnego.

Na finał projektu RCK zaprasza 11 listopada do RCK RDK przy ul. Chopina 21.

Partnerem w realizacji programu jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. K.K. Baczyńskiego w Brzeziu.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here