Wysoki poziom Odry. Zbiornik Racibórz Dolny już działa [ZDJĘCIA] [WIDEO]

odra
Odra zalała raciborską plażę miejską

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny rozpoczął proces piętrzenia, poziom Odry zacznie opadać.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca 14 października podjął decyzję o rozpoczęciu procesu piętrzenia na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny. Powodem decyzji jest zwiększone ryzyko powodziowe na terenach położonych poniżej zbiornika, na których znajduje się m.in. szpital przeznaczony dla osób chorych na COVID-19.

- reklama -

– Fala wezbraniowa na Odrze zostanie zredukowana, miasto jest bezpieczne. W związku z podjętą decyzją o uruchomieniu zbiornika poziom Odry zacznie opadać. Woda wylała w międzywalu Odry i Kanały Ulgi. Choć zalana plaża i bulwary mogą niepokoić, nie ma powodu do obaw. Tereny międzywala chronią miasto. Przy wezbraniach takich jak to, z którym mamy do czynienia teraz, ich zalewanie przy obecnie obowiązujących procedurach systemu przeciwpowodziowego jest nieuniknione – informuje urząd miasta Racibórz.

Działania miejskich służb skoncentrowane są na czyszczeniu studzienek kanalizacyjnych oraz odwodnienia liniowego na drogach. Zamknięte zostały zasuwy burzowe. Na tzw. niskim Ostrogu woda z kanałów burzowych przepompowywana jest do Odry. Monitorowane są przepływy. Utrzymywany jest stały kontakt ze współpracującymi służbami i jednostkami.

Stan alarmowy na Odrze w regionie jest przekroczony – w Chałupkach o 113 cm, w Krzyżanowicach o 214 cm, a w Miedoni o 115 cm.

fot. /kp/, /i/, Artur Wierzbicki
oprac. /kp/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Jeszcze więcej zieleńców polikwidować i zastąpić kostką. No i oczywiście zagospodarować cały teren zalewowy pomiędzy wałami, bo przecież one tylko ozdobie służą… Niedługo będziemy musieli domy na palach budować. 🙂

  2. DLACZEGO ODRA SIĘ ROZLAŁA. PO CO BUDOWANO TEN ZBIORNIK PRZECIWPOWODZIOWY. GDYBY NIE INTERWENCJE PREZYDENTÓW MIAST Z TERENÓW PONIŻEJ ZBIORNIKA, TO BY NA PEWNO NIE URUCHOMIONO……..

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj