Gmina Krzyżanowice tworzy zbiór tekstów gwarowych

Gminny Konkurs Gwary Śląskiej w Tworkowie
Gminny Konkurs Gwary Śląskiej w Tworkowie

Autorom przedsięwzięcia zależy nam na tym, aby zachować od zapomnienia utwory zaprezentowane podczas wszystkich edycji Gminnego Konkursu Gwary Śląskiej.

Gmina Krzyżanowice tworzy zbiór tekstów gwarowych napisanych na potrzeby Gminnego Konkursu Gwary Śląskiej przez mieszkańców gminy – w celu zachowania utworów od zapomnienia, dla przyszłych pokoleń, dlatego że stanowią kopalnię wiedzy o ludziach i kulturze.

- reklama -

– Szczególna dbałość o rozwój kultury naszego regionu, w tym pielęgnacja i kultywowanie lokalnych tradycji oraz gwary śląskiej charakterystycznej dla każdej z naszych miejscowości, zawsze cechowała gminę Krzyżanowice. Jednym z elementów tego programu jest organizacja Gminnego Konkurs Gwary Śląskiej. Przez trzynaście lat tyle edycji konkursu już się odbyło, organizatorzy oraz jurorzy zaobserwowali bardzo ciekawe zjawiska. Należą do nich stale wzrastające zainteresowanie tym konkursem, i to zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ponadto zwraca uwagę fakt, że w pierwszych edycjach konkursu dominowały zapożyczone teksty literackie, przerobione na gwarę wiersze i opowiadania, które były przeplatane nielicznymi tekstami autorstwa naszych mieszkańców. Obecnie przeważają teksty autorskie pisane wierszem lub prozą, nierzadko z dużą dawką humoru. Ich treści obejmują zagadnienia z życia codziennego, nawiązują do aktualnych wydarzeń społecznych, zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych, przywołują wspomnienia dawnych czasów, dawnych wierzeń i zwyczajów. Czasami zawierają one elementy dawnych przyśpiewek, piosenek i rymowanek. Wreszcie pokazują naszą gminną rzeczywistość, nasze problemy i radości, a nawet ciekawostki z życia gminy, wsi i rodziny. Teksty te są niepowtarzalne i niezwykłe, zachwycają oryginalnością i wyjątkowym spojrzeniem na świat ten dawny i obecny – podkreśla UG Krzyżanowice.

Autorom przedsięwzięcia zależy nam na tym, aby wszystkie utwory zachować od zapomnienia poprzez utworzenie zbioru tekstów zaprezentowanych przez dzieci, młodzież i dorosłych podczas poszczególnych edycji Gminnego Konkursu Gwary Śląskiej. Zbiór może okazać się niezwykle cennym źródłem informacji dla folklorystów, socjologów i antropologów, ale przede wszystkim może posłużyć kolejnym pokoleniom i będzie stanowił gminny zbiór tekstów, z którego będą mogli czerpać nauczyciele, rodzice i dzieci, a także starsi członkowie naszej społeczności.

– Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej aspekty, pragniemy zwrócić się do tych państwa, którzy kiedykolwiek napisaliście tekst lub teksty zaprezentowane podczas kolejnych edycji Konkursu Gwary Śląskiej, z prośbą o nieodpłatne przekazanie tych utworów do biura GZOKSiT. Utwory posłużą do stworzenia zbioru tekstów gwarowych. Zapewniamy, że każdy utwór będzie podpisany imieniem i nazwiskiem jego autora oraz oznaczony datą. Oczywiście jeśli będzie inne państwa życzenie, zostanie ono uszanowane – zachęcają organizatorzy.

Pracę nad utworzeniem zbioru rozpoczęto od utworzenia wykazów utworów zaprezentowanych podczas kolejnych edycji konkursu wraz z nazwiskami autorów tekstów i osób prezentujących wiersz czy inny tekst literacki. Wykazy takie są dostępne w biurze GZOKSiT w Tworkowie.

Osobą odpowiedzialną za to przedsięwzięcie jest Sabina Ciuraszkiewicz, starszy specjalista ds. kultury, telefon: 500 048 566, adres email: [email protected]. Adres: Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach z/s w Tworkowie, ul. Zamkowa 48, 47-451 Tworków.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj