Koronawirus. Nowe restrykcje w europejskich krajach

koronawirus wlochy
Włochy.

W powiecie raciborskim przybyły 284 przypadki zakażenia.

W Polsce jest 21 713 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej odnotowano w województwach: śląskim – 4373, małopolskim – 2650 i wielkopolskim – 1983). Zmarło 45 osób chorych na COVID-19 i 128 osób zakażonych koronawirusem, które miały choroby współistniejące. Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 568 138, zmarło w sumie 8 045 osób. Wyzdrowiało 219 307 osób.

- reklama -

Obecnie hospitalizowanych jest 20 967 chorych, wolnych jest ponad 10 tys. łóżek „covidowych”. Zajęte są 1 804 respiratory na 2 442 dostępne. 376 567 osób objętych jest kwarantanną, 41 403 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym.

Liczba osób na świecie, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, w niedzielę przekroczyła 50 milionów. W dużym tempie rośnie liczba zakażeń w Europie, wprowadzane są więc nowe restrykcje.

W Grecji od soboty rano obowiązuje trzytygodniowy lockdown. Wszystko jest zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych. Każdy, kto chce pójść na zakupy lub do lekarza, musi poinformować o tym władze SMS-em. Obowiązuje zakaz opuszczania domów od 21:00 do 5:00. Przedszkola i szkoły podstawowe pozostają otwarte, wszystkie inne placówki oświatowe będą zamknięte przez trzy tygodnie. Przewodniczący Związku Nauczycieli Szkół Średnich Theodoros Tsouchlos zarzuca rządowi złe przygotowanie do drugiej fali pandemii – stowarzyszenia nauczycieli już latem złożyły propozycje rozwiązań, które pozwoliłby uniknąć zamykania szkół.

Od dziś w 121 z 308 powiatów w Portugalii, w tym w Lizbonie i Porto, obowiązywać będzie zakaz opuszczania domów nocą. Ponadto nie będzie można wychodzić z domu między godz. 13:00 a 17:00 w ciągu dwóch kolejnych weekendów. Jak podkreślił premier Antonio Costa, jedynym sposobem na opanowanie pandemii jest powstrzymanie się od spotkań towarzyskich. W miniony piątek prezydent Marcelo Rebelo de Sousa ponownie ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego. W Portugalii liczba nowych zakażeń potroiła się od początku października do około 6 tys. dziennie.

Również we Włoszech od piątku ponownie obowiązuje zakaz opuszczania domostw między 22:00 a 5:00. W kraju tym istnieją obecnie trzy poziomy ryzyka: czerwony, pomarańczowy i żółty – w zależności od poziomu liczby infekcji. Cztery regiony są obecnie czerwone: Lombardia, Piemont, Valle d’Aosta o południowa Kalabria. Ludzie mogą opuszczać swoje domy, aby iść do pracy, do lekarza lub do supermarketu. Rząd włoski przyjął również nowe środki wsparcia finansowego dla przedsiębiorców i pracowników, którzy szczególnie mocno odczuli skutki pandemii.

W sobotę we Francji poinformowano o 86 852 nowych infekcjach – to największy przyrost od początku epidemii. Od końca października obowiązuje tam lockdown. Mieszkańcy mają tylko jedną godzinę dziennie na zakupy, wizytę u lekarza lub spacer w promieniu 1 km od swoich domów. Otwarte są szkoły i przedszkola. Parlament francuski ostatecznie zgodził się na przedłużenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego. Większość deputowanych Zgromadzenia Narodowego opowiedziała się za przedłużeniem terminu do 16 lutego. Zagrożenie zdrowotne stwarza ramy prawne do egzekwowania we Francji ograniczeń w drodze dekretu.

Według informacji „Bild am Sonntag”, niemieckie Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się obecnie do dystrybucji szczepionki na koronawirusa. Resort podobno zwrócił się do Bundeswehry o pomoc administracyjną w przechowywaniu szczepionki. Jeśli medykament będzie dostępny, ma być tymczasowo przechowywany w kilku koszarach, a stamtąd dostarczony do 60 punktów szczepień na terenie całych Niemiec. Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce wykorzystać pilnie oczekiwaną szczepionkę w pierwszym rzędzie dla pracowników służby zdrowia. Wyjaśniła także, że nikt nie będzie zmuszany do szczepień w Niemczech.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn – 66 379 (było 72 963)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 7 514 (7 880)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 721 218
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 75 881 (71 508)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 34 844 (33 675)
– liczba zgonów – 1 181 (1 169)

W powiecie raciborskim przybyło 284 przypadków zakażenia.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here