Koronawirus. Jak wygląda nauka w szkołach w europejskich krajach?

koronawirus
Fot. pexels.com

W powiecie raciborskim odnotowano spadek zakażeń – w ostatnich dniach przybywało ich po ponad 200, dziś jest to 60.

W Polsce odnotowano 25 221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: śląskiego – 4066, wielkopolskiego – 3081 i małopolskiego – 2947. Zmarło 430 osób – to drugi najwyższy wynik zgonów w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 355. Do tej pory koronawirusem w Polsce zakaziło się 618 813 osób, zmarło 8 805.

- reklama -

W całym kraju pozostaje 12 082 łóżek „covidowych”, a wolnych respiratorów jest 594. W ciągu doby wykonano ponad 53,2 tys. testów na koronawirusa.

Wiele państw Europy ogranicza działanie szkół. Całkowicie zamknięto je w Czechach, częściowo we Włoszech, Grecji czy Danii.

W Czechach od 14 października wszystkie szkoły prowadzą nauczanie zdalne. Wyjątkiem są przedszkola. 18 listopada do szkół wrócą uczniowie klas I i II – będą jednak musieli cały czas nosić maseczki – oraz szkół specjalnych.

We Włoszech otwarte pozostają przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, natomiast uczniowie liceów i techników przeszli na naukę zdalną. Dodatkowo taką formą edukacji zostali objęci uczniowie od drugiej klasy gimnazjum w regionach uznanych przez rząd za najbardziej zagrożone epidemicznie strefy. Do szkoły nie chodzą także uczniowie w Belgii – do 15 listopada przedłużono tam tygodniowe jesienne ferie szkolne.

W Grecji przedszkola i szkoły podstawowe są otwarte, ale uczniowie szkół średnich przejdą na naukę zdalną, na co najmniej trzy tygodnie.

Od 9 października do 3 grudnia zamknięte będą szkoły w duńskim regionie Jutlandii Północnej.

We Francji szkoły, żłobki i przedszkola pozostają otwarte, ale uczniowie powyżej 6. roku życia mają obowiązek noszenia maseczek. Uniwersytety zostały zamknięte – mogą odbywać się na nich jedynie zajęcia praktyczne. W zeszłym tygodniu we Francji dochodziło do protestów nauczycieli i uczniów liceów, którzy zwracali uwagę na niemożność przestrzegania wyśrubowanych norm sanitarnych. Minister edukacji Jean-Michel Blanquer zgodził się ostatecznie na to, by w liceach wprowadzono hybrydowy model nauczania – każdy uczeń co najmniej połowę zajęć będzie musiał odbywać fizycznie w szkole, reszta z nich może się odbywać zdalnie.

W Niemczech szkoły pozostają otwarte. W większości uczniowie muszą nosić maseczki na korytarzach, sale lekcyjne są regularnie wietrzone, a dzieciom zaleca się częste mycie rąk. Poszczególne landy i samorządy lokalne mogą zamknąć szkoły na swoim terenie albo ograniczyć ich działanie w związku z sytuacją epidemiczną. Działają też szkoły i uczelnie w Anglii. Uczniowie mają jednak przebywać w stałych grupach, w wypadku wykrycia zakażeń izolowana ma być tylko pojedyncza grupa, nie cała szkoła. W Irlandii Północnej uczniowie nie chodzili do szkoły przez dwa tygodnie i wrócili do nich 2 listopada. Do nauczania w tradycyjnej formie wrócili w poniedziałek również uczniowie starszych klas w Walii.

1 listopada do szkół wrócili uczniowie w Izraelu, w którym już 18 września wprowadzono powtórną ogólnonarodową kwarantannę i zamknięto wszystkie placówki edukacyjne. 18 października pracę wznowiły tam przedszkola.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn – 65 479 (było 62 994)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 6 199 (6 302)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 739 075
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 84 223 (80 157)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 37 507 (36 203)
– liczba zgonów – 1 289 (1 228)

W powiecie raciborskim odnotowano spadek zakażeń – w ostatnich dniach przybywało ich po ponad 200, dziś jest to 60. Zmarli: 81-letni mężczyzna, 79-letnia kobieta i 72 -letnia kobieta z powiatu raciborskiego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj