Naukowcy PAN o koronawirusie: Potrzebna jest zmiana strategii testowania w Polsce

Koronawirus
Zdjęcie poglądowe

W powiecie raciborskim w ostatniej dobie odnotowano 38 zakażeń i 59 ozdrowień. Zmarło pięcioro mieszkańców powiatu.

W Polsce przybyło 19 883 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich pochodzi z województw: mazowieckiego – 3340, śląskiego – 2214 i dolnośląskiego – 2091. Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 603 osoby – jest to najwięcej zgonów od początku pandemii w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 112 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 491. Łącznie od początku pandemii odnotowano 772 823 przypadki zakażenia, zmarło 11 451 osób, wyzdrowiało 342 883.

- reklama -

Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa aktualnie 22 812 chorych, z czego 2 117 osób podłączonych jest do respiratorów. Pozostaje więc jeszcze wolnych 13 990 łóżek „covidowych” i 712 respiratorów. Laboratoria diagnostyczne w ciągu ostatniej doby wykonały 57 tys. testów na koronawirusa, a lekarze POZ skierowali w tym czasie na badanie blisko 30,7 tys. pacjentów.

Wczoraj, 17 listopada, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński opublikował na Facebooku stanowisko zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN dotyczące strategii testowania pod kątem koronawirusa. Zespół ten ma za zadanie monitorować przebieg epidemii w Polsce, analizować możliwe scenariusze i formułować zalecenia. W jego ocenie przyjęty w Polsce sposób testowania ogranicza się do osób, które mają wyraźne objawy zakażenia dróg oddechowych. – W związku z tym osoby zakażone, które nie mają objawów choroby lub mają objawy skąpe czy nietypowe, nie są identyfikowane. Szacuje się, że jest ich nawet do dziesięciu razy więcej niż raportowanych dziennie przypadków, a wiele wskazuje na to, że to właśnie te osoby są głównie roznosicielami wirusa – zaznaczono.

Eksperci sygnalizują, że obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji o prawdziwym rozmiarze epidemii w Polsce. – Taka informacja byłaby teraz niezwykle cenna i umożliwiałaby prowadzenie walki z epidemią w racjonalny sposób. Być może uda się nam zmienić strategię testowania i w następnych etapach epidemii ta kluczowa informacja będzie już dostępna – piszą członkowie zespołu.

Testowanie w ocenie naukowców może mieć trzy główne cele: dostarczenie informacji o rozwoju epidemii poprzez monitoring zdefiniowanej populacji, szybkie wykrycie osób, które efektywnie roznoszą wirusa i szybkie wykrywanie zakażenia u osób narażonych na ciężki przebieg kliniczny. – W związku z tym potrzebna jest zmiana podejścia do strategii testowania w Polsce i skupienie się na testowaniu tych, które z racji swoich obowiązków zawodowych mają kontakt z wieloma osobami i mogą przyczyniać się do istotnego rozprzestrzeniania się epidemii – sugerują. Według nich takimi testami powinni być objęci m.in. pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy służb komunalnych czy fabryk, których funkcjonowanie jest nieodzowne dla kraju, a także osoby, dla których ewentualne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 stanowi szczególne zagrożenie zdrowia. – Odrębną kwestią jest testowanie, którego celem jest zrozumienie, jaki jest prawdziwy rozmiar epidemii w Polsce. Nie jesteśmy w stanie monitorować całej populacji Polski, a zatem musimy monitorować jakiś jej wycinek – podkreślają eksperci, sugerując systematyczne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 na reprezentatywnej części społeczeństwa – grupy osób wybranej losowo z bazy PESEL i monitorowanej panelowo, czyli powtarzane testowanie tej grupy.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn – 63 297 (było 62 539)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 5 039 (4 941)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 787 478
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 106 982 (104 768)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 49 404 (47 062)
– liczba zgonów – 1 623 (1 552)

W powiecie raciborskim w ostatniej dobie odnotowano 38 zakażeń i 59 ozdrowień. Zmarło pięcioro mieszkańców powiatu: w szpitalu w Raciborzu zmarła 74-letnia kobieta, w szpitalu w Wilkowicach trzy kobiety: 83-letnia, 65-letnia i 82-letnia, a w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim 59-letni mężczyzna.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj