Minister zdrowia: Hasło „zostań w domu” nie dotyczy niektórych sytuacji, lekarza trzeba odwiedzać

Lekarz
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

W powiecie raciborskim odnotowano wzrost zakażeń – w ciągu ostatniej doby przybyło ich 112. Jest też 87 ozdrowieńców. Zmarły dwie osoby: 61-letnia kobieta i 85-letni mężczyzna w szpitalu w Rydułtowach.

W Polsce odnotowano 23 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: śląskiego – 4 377, mazowieckiego – 3 041 i wielkopolskiego – 2 153. Zmarło 637 osób – to nowy rekord. Z powodu COVID-19 zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło – 513. Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii w Polsce wzrosła do 796 798, zmarło łącznie 12 088 osób, wyzdrowiało 361 886.

- reklama -

Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 22 536 chorych, z czego 2 080 podłączonych jest do respiratorów. Do dyspozycji pozostaje jeszcze 14 812 łóżek „covidovych” i 808 respiratorów. W ostatniej dobie wykonano ponad 58 tys. testów na koronawirusa, a lekarze POZ skierowali w tym czasie na badanie 27 158 pacjentów.

– Apelujemy, że hasło „zostań w domu” nie dotyczy kontynuacji leczenia, nie dotyczy sytuacji, gdy źle się czujemy. Lekarza trzeba odwiedzać – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który podczas wczorajszej konferencji prasowej przyznał, że epidemia koronawirusa wywołała negatywne konsekwencje w systemie ochrony zdrowia. – Z jednej strony są to ograniczenia zrozumiałe, bo część łóżek szpitalnych została przeznaczona dla pacjentów covidowych, a przedtem służyła pacjentom z innymi schorzeniami. Ale z drugiej strony widzimy też pewne ograniczenia, które uzasadnienia nie mają. Wynikają one z wprowadzenia teleporady, która tak się rozwinęła, że zdominowała tę możliwość kontaktu bezpośredniego z lekarzem – mówił Adam Niedzielski. Powołano więc zespół, który opracował standardy udzielania teleporad. – Należy unikać sytuacji, gdy jest ona realną przeszkodą w uzyskaniu pomocy od lekarza. Brak takiej pomocy odbija się właśnie na sferze zdrowia publicznego – tłumaczył.

Minister poinformował też o przygotowaniu programu odbudowy zdrowia Polaków. – Z powodu tego, że jesteśmy w środku walki z COVID-19, będzie on inicjowany od połowy stycznia 2021 r. W jego ramach znajdą się m.in. podstawowe badania dla osób, które przekroczyły 40. rok życia. Drugim elementem programu będzie zdjęcie limitów ze specjalistyki. Mamy już uzgodnione z NFZ, że limity, które obowiązują w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, zostaną zniesione. Pozwoli to na nadrobienie pewnego deficytu zdrowia, który wygenerowany w trakcie pandemii – poinformował Adam Niedzielski. Trzeci element dotyczy chorób kardiologicznych i nowotworowych – poszerzona będzie funkcjonalność Krajowej Sieci Onkologicznej, taka sama konstrukcja pojawi się w przypadku kardiologii. Czwarty element programu dotyczyć będzie zdrowia psychicznego – specjaliści wskazują, że pandemia ma ogromne skutki również dla zdrowia psychicznego Polaków.

Szef resortu zdrowia mówił także o rozbieżnościach w danych o zakażeniach, które pojawiły się w woj. śląskim i mazowieckim. – Zauważyliśmy te rozbieżności w ubiegłym tygodniu, jeszcze zanim stały się one spopularyzowane przez internautów czy inne osoby. Zleciłem kierownictwu Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeprowadzenie bardzo szczegółowej analizy, z czego wynikają te błędy czy te różnice – powiedział. – Mamy do czynienia z pewną sytuacją zaległości, które wynikały z tego, że część osób czy personelu w sanepidach po prostu też jest dotknięta covidem, też podlegają kwarantannom, też wydolność tej organizacji była dotknięta covidem i część wyników jest wprowadzana z opóźnieniem. W piątek planujemy, że GIS przedstawi szczegółowe informacje, bo na dzisiaj jeszcze nie mamy tych szczegółowych informacji. Wszystkie wyniki, wszystkie zaległości, które tam były ewentualnie, będą wprowadzone i są systematycznie od zeszłego czwartku wprowadzane do systemu – zapewnił minister zdrowia.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn – 64 831 (było 63 297)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 5 132 (5 039)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 794 785
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 111 359 (106 982)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 52 006 (49 404)
– liczba zgonów – 1 709 (1 623)

W powiecie raciborskim odnotowano wzrost zakażeń – w ciągu ostatniej doby przybyło ich 112. Jest też 87 ozdrowieńców. Zmarły dwie osoby: 61-letnia kobieta i 85-letni mężczyzna w szpitalu w Rydułtowach.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj