Kiedy zakażony SARS-CoV-2 zaraża najbardziej?

koronawirus
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim jest 38 nowych przypadków zakażenia. Przybyło 48 ozdrowieńców. Zmarły dwie osoby.

W ostatniej dobie w Polsce odnotowano 22 464 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 2679, śląskiego – 2666 i wielkopolskiego – 2258. Zmarło 626 chorych – 149 z nich nie miały tzw. chorób współistniejących. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 819 262 zakażonych i 12 714 zmarłych, wyzdrowiało 381 800 osób.

- reklama -

W szpitalach zajętych jest 22 643 spośród 37 558 łóżek dla pacjentów covidowych. 2 135 chorych wymaga respiratora, wolnych respiratorów jest 801. W ciągu doby wykonano ponad 55 tys. testów na koronawirusa.

Czas, jaki upływa między zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 a pierwszymi objawami, to od 2 do 14 dni, najczęściej jest to jednak okres 5-7 dni. Kiedy zakażony SARS-CoV-2 zaraża najbardziej? Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć naukowcy z University of St Andrews. Przeanalizowali oni m.in. 79 globalnych badań nad COVID-19, które objęły ponad 5,3 tys. hospitalizowanych objawowych pacjentów. Na podstawie zabranych informacji badacze obliczyli średni czas trwania wydalania SARS-CoV-2. Uczeni pobrali również próbki z gardeł pacjentów, u których infekcja nie rozpoczęła się wcześniej niż przed dziewięcioma dniami, następnie zidentyfikowali i odtworzyli zdolny do życia patogen.

Okazało się, że liczba aktywnych cząstek RNA – fragmentów materiału genetycznego wirusa – była największa w momencie wystąpienia objawów lub przez pięć pierwszych dni od ich pojawienia się. Choć nieaktywne fragmenty wirusowego RNA znajdowano w próbkach z nosa i gardła średnio do 17 dni po wystąpieniu objawów, w żadnym badaniu nie wykryto „żywego” wirusa po dziewiątym dniu choroby. Jest więc mało prawdopodobne, aby po przekroczeniu tego punktu ryzyko zakażania było u większości chorych osób wysokie.

Najbardziej zaraźliwi są więc pacjenci we wczesnej fazie choroby, a „żywy”, zdolny do replikacji wirus obecny jest do dziewięciu dni po wystąpieniu objawów. Wczesna izolacja ma więc kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. – Ludzie potrzebują przypominania, że izolacja jest konieczna, gdy tylko pojawią się objawy, nawet łagodne – podkreśla dr Muge Cevik z University of St Andrews.

Badanie szkockich uczonych nie objęło jednak osób bezobjawowych. Naukowcy ostrzegają, że chorzy mogą zarażać jeszcze zanim wystąpią u nich jakiekolwiek objawy infekcji SARS-CoV-2. Niektóre badania wykazały, że ludzie są najbardziej zaraźliwi właśnie tuż przed wystąpieniem symptomów oraz w pierwszym tygodniu zakażenia wirusem.

Na ten temat wypowiadał się także prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Robert Flisiak. – U zakażonej osoby największa gęstość koronawirusa SARS-CoV-2 występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego właśnie wtedy takie osoby są najbardziej zakaźne. To jest największa przyczyna tak szybkiego szerzenia się tej epidemii w sposób trudny do kontrolowania. Bo nie jesteśmy w stanie kontrolować ludzi, którzy nie mają jeszcze objawów zakażenia, czyli wtedy, gdy jest największa zakaźność. A gdy objawy się pojawią, mamy już spadek ryzyka zakaźności – tłumaczył specjalista podczas wirtualnej konferencji prasowej.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn – 63 618 (było 64 831)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 5 490 (5 132)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 804 304
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 114 025 (111 359)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 55 099 (52 006)
– liczba zgonów – 1 787 (1 709)

W powiecie raciborskim jest 38 nowych przypadków zakażenia. Przybyło 48 ozdrowieńców. Zmarły dwie osoby: w szpitalu w Rybniku 96-letni, a w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim 80-letni mężczyzna.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj