Przebyłeś COVID-19? Sprawdź, jak samodzielnie dojść do formy po chorobie

Senior
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik.com

Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) broszurę „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.

Broszura jest skierowana głównie do osób, których stan zdrowia w związku z COVID-19 znacznie się pogorszył i były hospitalizowane. Skutki przebycia zakażenia to kwestia indywidualna dla każdego ozdrowieńca, ale wskazówki zawarte w folderze są uniwersalne. Warto więc, by każda osoba, która pokonała koronawirusa, a także jej bliscy, zapoznali się z poradnikiem.

- reklama -

Jakie informacje znajdziesz w broszurze?

Ćwiczenia i wskazówki postępowania przy problemach zdrowotnych podzielone są na kategorie:

  • postępowanie w przypadku duszności;
  • ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala;
  • postępowanie w razie problemów z głosem;
  • porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania;
  • postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem;
  • radzenie sobie z codziennymi aktywnościami;
  • radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.

W każdej z sekcji znajdziesz opis objawów, które mogą się u Ciebie pojawić (np. duszności) oraz informację, kiedy i w jakim nasileniu ich występowanie powinno niepokoić. Wskazane jest także, co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy Twój stan się pogorszy. Ponadto, każda kategoria zawiera opis ćwiczeń, które powinny pomóc wrócić do pełni sprawności. Bez obaw, nie potrzebujesz do tego rehabilitanta. Są na tyle proste, że wykonasz je samodzielnie w domu!

  • Pozycje, które łagodzą duszność

W przypadku wskazanych wyżej problemów z oddechem, znajdziesz pozycje łagodzące duszność oraz techniki oddychania. Jeśli masz problemy z głosem czy pamięcią, poradnik wskazuje na zasady postępowania, które przyspieszą Twój powrót do zdrowia.

  • Proste treningi

Rozdział „ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala” to 13 stron przykładów prostych treningów. Ćwiczenia na różne części ciała możesz wykonywać bez pomocy rehabilitanta, czy trenera. Znajdziesz tu m.in. elementy rozciągania, techniki wzmacniające oraz wyciszające.

W poradniku autorzy zamieścili również opis konkretnych przypadków, w których należy skontaktować się z personelem medycznym.

Gdzie znajdziesz broszurę?

Darmowa broszura dostępna jest online pod adresem: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf?sequence=2&isAllowed=y.

Możesz ją znaleźć także w wersji papierowej w szpitalach.  Ćwiczenia i porady wskazane w poradniku są na tyle uniwersalne, że warto by zapoznało się z nimi jak najwięcej osób.

/gov.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj