Co można zrobić dla wodzisławskiej starówki?

wodzislaw starowka
Fot. Archiwum redakcji

Od kilku miesięcy Wodzisławski Inkubator Przedsiębiorczości zbiera opinie i pomysły związane ze starówką w Wodzisławiu Śląskim. Okazuje się, że największymi problemami są smog, wizerunek, niedostatek zieleni i puste lokale.

Jedną z przyczyn wyludnienia starówki w Wodzisławiu Śląskim jest smog i zanieczyszczenie powietrza, przez co można spędzać na niej czas jedynie latem. Zasoby zarządzane przez władze miejskie zostały podłączone do miejskiej sieci grzewczej lub zostały w nich wykonane inne prace modernizacyjne jak montaż paneli fotowoltaicznych, a wielu przedsiębiorców jest gotowych, by podłączyć się natychmiast do gazu lub ciepła systemowego, które jest obecne na całej starówce. Niestety PSG i PGNiG mają odległe terminy realizacji podłączeń. Od radnych miejskich oczekiwane jest więc wystąpienia z wnioskiem do PSG i PGNiG o maksymalne przyspieszenie prac podłączeniowych. – Dla dobra miasta warto użyć wszelkich sposobów dotarcia do osób decyzyjnych przy pomocy lobbingu gospodarczego i politycznego, np. poprzez zaangażowanie przedstawicieli naszego regionu w parlamencie. Należy też doprowadzić do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia węglem i innymi surowcami nieekologicznym na starówce już w 2021 r. Wszystkie lokale w obrębie starówki mają możliwość szybkiego dokonania takiego przyłączenia – wyjaśnia Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim.

- reklama -

Z komentarzy w mediach społecznościowych i na portalach wynika, że wielu osobom nie podoba się wizerunek starówki. IGo proponuje więc utworzyć przy prezydencie społeczną grupę ds. wizerunku miasta i konsultować w ramach tej grupy główne kierunki zmian. Proponuje, aby do grupy zostały zaproszone osoby szczególnie aktywne w propagowaniu swoich opinii – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Przedsiębiorcy już wyrazili zainteresowanie i chęć uczestnictwa w takiej grupie. Szczególnie ważne jest zainteresowanie specjalistów w dziedzinie architektury miejskiej i wizerunku.

Kolejnym problemem – jak wskazała internetowa ankieta – jest mało zieleni na rynku i okolicznych uliczkach. Jak sugeruje IGo, należy zwiększyć liczbę zielonych ławeczek, pergoli, zacienień w obrębie rynku, udzielić zgody mieszkańcom na wystawienie zieleni przed swoje kamienice, a także przeanalizować i skonsultować z zarządem miasta i służbami zieleni miejskiej możliwość usunięcia jednego pasa kostki brukowej przy budynkach i wyrazić zgodę na obsadzenie tych miejsc zielenią kwiatami i pnączami.

– Handel przeniósł się do internetu. Dlatego warto zachęcić usługodawców branż niszowych do zajmowania pustostanów poprzez stworzenie szeregu udogodnień – uważa IGo. Według przedsiębiorców należy znieść podatki od nieruchomości na starówce w lokalach, w których prowadzone są usługi gastronomiczne oraz usługi w ramach PKD uzgodnionych z Izbą i Cechem Rzemiosł Różnych oraz wykorzystać chęć zaangażowania się przedsiębiorców gotowych do organizacji wycieczek, warsztatów i szkoleń, dając im bezpłatne przestrzenie na rynku oraz w lokalach należących do miasta.

Wodzisław Śląski znany jest już z kilku wyjątkowych wydarzeń, co może go wyróżniać na tle innych miastach. Wśród sugestii znalazły się m.in. zamknięcie starówki dla ruchu kołowego w piątki od 17:00 do soboty rano oraz od 15:00 w soboty do poniedziałku rano, udzielenie zgody na zajęcie pasów ruchu w tym czasie dla lokali gastronomicznych za symboliczną złotówkę, wsparcie już istniejących imprez dodatkowymi atrakcjami dla dzieci czy zwiększenie częstotliwości atrakcji – nawet w każdy weekend. Można też zachęcić przedsiębiorców do uruchamiania nowych lokali gastronomicznych dzięki ulgom podatkowym oraz możliwości wystawienia stoisk na ulicy i rynku w godzinach zamknięcia ruchu, a także wsparciu szkoleniowym instytucji otoczenia biznesu.

Wiele osób narzeka, że chęć zaparkowania w okolicach starówki kończy się na kilkukrotnym okrążeniu okolic rynku i rezygnacji z powodu braku wolnych miejsc parkingowych. Rozwiązaniem problemu może być wykupienie programu i aplikacji do automatycznego wskazywania wolnych miejsc do parkowania i kierowania na nie oraz przeanalizowanie możliwości budowy parkingu piętrowego przy ul. Arendarskiej i Wałowej.

Pomysłem, który rozwija się i którego atrakcyjność należy jeszcze bardziej podnieść, jest Ekobazar. IGo proponuje wynająć na każdą sobotę karuzelę i animatorów na rynek, wynająć kilkunastoosobowy pojazd z zasilaniem elektrycznym wożący ludzi z RPR na starówkę, podstawić autobus dla Czechów dojeżdżających z Bohumina i zlecić reklamę w lokalnych mediach. Należy także popracować nad Dniami Wodzisławia Śląskiego. – W tym roku miasto planowało zmienić ich formułę, należy więc zorganizować spotkania z przedsiębiorcami i stowarzyszeniami, aby opracować plan imprezy, zrobić wiele mniejszych imprez, przez cały tydzień wykorzystując wyjątkowych ludzi i miejsca, które tutaj mamy, zorganizować konkursy i degustacje – to zdecydowanie zwiększa liczbę uczestników, jak również wykorzystać polsko-czeskie memorandum, aby ściągnąć na tę imprezę naszych sąsiadów – reklamy również w języku czeskim – uważa Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim.

Wszelkie pomysły dotyczące starówki można wysyłać na adres [email protected]

Wodzisław Śląski „Miastem z klimatem”

Wodzisław Śląski otrzymał wyróżnienie w konkursie „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” ogłoszonym przez Ministerstwo Klimatu. Kapituła uhonorowała nasze miasto za budowę Centrum Przesiadkowego oraz rozwój terenów zielonych.

Konkurs został zorganizowany z myślą o polskich miastach, które z sukcesami realizują nowoczesne, proekologiczne inwestycje, służące zarówno mieszkańcom, jak i ochronie klimatu. Kapituła Konkursu wyłoniła dziesięciu laureatów. Przyznano sześć nagród w kategorii miast powyżej 100 000 mieszkańców oraz cztery w kategorii miast do 100 000 mieszkańców. Do plebiscytu można było zgłaszać inwestycje, które służą ochronie klimatu lub adaptacji do zmian klimatu, w szczególności innowacyjne, nowoczesne i wysoce efektywne ekologicznie oraz ekonomicznie rozwiązania wpisujące się w co najmniej jeden z obszarów tematycznych: rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury, w tym retencja wody, zrównoważony transport, gospodarka w obiegu zamkniętym, zrównoważone budownictwo.

Wodzisław Śląski otrzymał wyróżnienie za realizację inwestycji „Pociąg do dwóch kółek – budowa Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim” oraz „Rozwój terenów zielonych w Wodzisławiu Śląskim”. – Cieszę się, że nasze miasto, kolejny raz w tym roku, zostało docenione. Wyróżnienie w konkursie „Miasto z klimatem” jest potwierdzeniem, że nasze działania są prowadzone we właściwym kierunku – mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Dzięki nowo przebudowanym, ogólnodostępnym dla wodzisławian terenom w różnych częściach miasta mieszkańcy mają możliwość nieodpłatnego, atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, relaksu, spotkań czy aktywnego wypoczynku w otoczeniu natury. Ze zmienionych miejsc mogą korzystać osoby w różnym wieku: od najmłodszych bawiących się na placach zabaw, poprzez młodzież i dorosłych np. ćwiczących na siłowniach zewnętrznych, po seniorów – spacerujących lub odpoczywających na nowo zamontowanych ławkach. Infrastruktura miejsc przygotowana została również m.in. z myślą o właścicielach psów.

Projekt założył uporządkowanie zieleni, wycinki samosiejek i drzew przewróconych, zagrażających bezpieczeństwu użytkowników wraz z kompensacją w postaci nasadzeń zieleni. W projekcie uwzględniono wielopiętrową i wielogatunkową zieleń, opartą w przewadze na gatunkach rodzimych i tworzącą dogodne warunki dla rodzimych owadów, ptaków i drobnych ssaków. Wśród ponad 3 tys. nowo posadzonych drzew znalazły się m.in. klony pospolite, jesiony wyniosłe, morwy białe czy buki pospolite. W skład ponad 16 tys. krzewów weszły np. berberysy, irgi, bukszpany wieczniezielone i tawuły japońskie. Inne nasadzenia w liczbie blisko 28 tys. to kwiaty i trawy ozdobne. Tereny zieleni sąsiadujące z terenami zurbanizowanymi tworzą tzw. „zielone płuca miasta” mające pomóc w redukcji zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo mają wpłynąć też na ograniczenie hałasu.

Budowa Centrum Przesiadkowego została dofinansowana ze środków zewnętrznych. Ideą projektu było zagospodarowanie terenu wokół obiektu dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim w celu stworzenia zintegrowanego węzła przesiadkowego łączącego w jednym punkcie miasta transport kolejowy, autobusowy, rowerowy i samochodowy. Projekt ukierunkowany był na zwiększenie atrakcyjności komunikacji publicznej – komunikacji autobusowej oraz komunikacji kolejowej dla mieszkańców oraz wsparcie gospodarki niskoemisyjnej na terenie miasta. W jego efekcie stworzona została infrastruktura dla zrównoważonego i efektywnego wykorzystania środków transportu. Projekt objął m.in. przebudowę, rozbudowę i remont budynku dworca kolejowego przy ul. Rybnickiej.

/kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here