Koronawirus. Nowy sposób raportowania o zakażeniach w Polsce

koronawirus
Fot. freepik.com

Z powodu nowego systemu raportowania w tej chwili nie wiadomo, ile zakażeń, ozdrowień i zgonów przybyło w poszczególnych powiatach.

W ostatniej dobie w Polsce przybyło 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, głównie z województw: mazowieckiego – 1166, dolnośląskiego – 1035, pomorskiego – 979 i śląskiego – 945. Zmarło 540 osób – z powodu COVID-19 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 485. W sumie w Polsce zakaziło się 909 066 osób, zmarło 14 314, wyzdrowiało 454 717.

- reklama -

W szpitalach przebywa 22 405 zakażonych osób, w tym 2 095 jest pod respiratorem. W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi 15 940, a respiratorów – 915. W ciągu doby wykonano ponad 33,7 tys. testów.

Dziś w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków, o których wczoraj informował Główny Inspektorat Sanitarny. – Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej – tłumaczy GIS.

Z tego powodu w poniedziałek zwołano konferencję prasową. – Do niedawna wprowadzaliśmy dane do systemu ręcznie. Jesteśmy w fazie informatyzacji, w połowie października nastąpił nagły wzrost liczby przypadków, dlatego że przeszliśmy z ręcznego na informatyczny system wprowadzania danych. Nie możemy powiedzieć, że różnice wynikały z poważnych ludzkich braków lub błędów, ale z opóźnień, które brały się z różnej metodologii. Od jutra wprowadzamy nowy jednolity model raportowania – mówił p.o. szefa GIS Krzysztof Saczka.

Zmianę w raportowaniu potwierdza Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. – Od dzisiaj zmienił się system raportowania nowych przypadków zakażenia COVID-19. Dane dotyczące województwa śląskiego będzie można znaleźć na stronie oraz w komunikatach Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z decyzją i wytycznymi resortu Wojewódzka Stacja Sanitarna–Epidemiologiczna w Katowicach oraz powiatowe stacje sanitarne nie będą już publikować informacji na temat liczby zakażeń oraz zgonów – tłumaczy w komunikacie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj