Kuźniańscy policjanci i strażnicy leśni w walce z kradzieżą choinek z lasów

policja straz lesna kuznia raciborska 0
Wspólne patrole kuźniańskich policjantów i strażników leśnych

Policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi patrolują lasy i drogi dojazdowe pod kątem zatrzymywania złodziei choinek. Każda osoba dopuszczająca się takiej kradzieży musi liczyć się z karą wysokiej grzywny.

To już kolejna wspólna akcja policjantów z Kuźni Raciborskiej i strażników leśnych z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. W okresie przedświątecznym, kiedy w lasach dochodzi do kradzieży drzewek i gałęzi drzew iglastych, prowadzone są działania pod nazwą „Choinka 2020”. Policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi patrolują drogi leśne oraz sprawdzają miejsca sprzedaży choinek. Celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie bezprawnej wycince i niszczeniu drzew, a także innym przypadkom szkodnictwa leśnego. Stróże prawa czuwają także nad prawidłowością wykonywanych polowań przez myśliwych oraz kontrolują przewożone drewno. Wspólne patrole są także świetną okazją do wymiany informacji i wzajemnych doświadczeń.

- reklama -

Strażnicy leśni przypominają, że kradzież gałęzi jodłowych to nie tylko wykroczenie zagrożone wysoką grzywną, ale przede wszystkim czynnik wyrządzający ogromne straty w drzewostanie i środowisku przyrodniczym. Jodła, ogołocona z gałęzi, przez wiele lat choruje, a nawet usycha.

Sprzedawca żywych choinek musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające legalność ich pochodzenia oraz zezwolenie na sprzedaż. Za nielegalną wycinkę drzewek grozi 500 złotych mandatu, a kiedy sprawa zakończy się w sądzie, grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych.

fot. KPP Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj