Minister zdrowia: Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia

adam niedzielski
Adam Niedzielski. Fot. Adam Guz/KPRM

W powiecie raciborskim przybyło 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W Polsce jest 4 896 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 715, zachodniopomorskiego – 561 i kujawsko-pomorskiego – 531, śląskie z 272 infekcjami jest siódme z kolei. Ostatniej doby zmarło 96 chorych na COVID-19, 56 miało tzw. choroby współistniejące. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 140 572 zakażonych, nie żyje 22 960 z nich, wyzdrowiało natomiast 869 155 zarażonych. W ciągu ostatniej doby wykonano 19,9 tys. testów na koronawirusa.

- reklama -

W powiecie raciborskim przybyło 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W poniedziałek w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie ws. strategii szczepień przeciw COVID-19, w którym uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Ten ostatni poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania przedstawiono głowie państwa perspektywy związane z rozwojem pandemii. Według ministra rozmowa miały dotyczyć tego, jak może wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdy skończy się przyjęty w listopadzie przez rząd okres epidemicznych.

– Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne – powiedział Adam Niedzielski. Jak wyjaśnił, trzecia fala ma duże znaczenie dla systemu ochrony zdrowia. – Obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie, wiec jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu opieki zdrowotnej – ocenił.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że luty i marzec są to miesiące, w których dochodzi do szczytu zachorowań na grypę. – Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała co najmniej na tym samym poziomie na kolejne okresy – powiedział.

Adam Niedzielski był również pytany, czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią. Podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier. – Ze swojej strony będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii – po to, aby uniknąć trzeciej fali – dodał minister.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj