Marszałkowska wizyta gospodarcza w powiecie raciborskim [ZDJĘCIA]

marszalek powiat raciborski
Marszałkowska wizyta gospodarcza w powiecie raciborskim

Goście zobaczyli realizację najważniejszych inwestycji w powiecie – w gminie Kuźnia Raciborska i w Raciborzu, mieli okazję zwiedzić też Zamek Piastowski.

21 grudnia na zaproszenie starosty raciborskiego powiat z wizytą gospodarczą odwiedzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na czele z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą. W wizycie uczestniczył też Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej i Dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Adam Wawoczny. Goście zobaczyli realizację najważniejszych inwestycji w powiecie oraz mieli okazję zwiedzić Zamek Piastowski w Raciborzu. Zaproszeni również mogli przyjrzeć się pracy firmy Eko-Okna S.A.

- reklama -

Ze środków EFRROW wyremontowano drogę gminną ul. Cysterska i ul. Sobieskiego w sąsiedztwie Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Zakończono też termomodernizację dwóch przedszkoli: w Rudach Raciborskich i Kuźni Raciborskiej. – Przebudowa tej drogi ma nie tylko ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. W praktyce tez przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej gminy. Poprawi ona komfort dojazdu do Bazyliki Mniejszej, bardzo często odwiedzanej właśnie przez turystów. To kolejny przykład wzorowej współpracy z samorządu wojewódzkiego i lokalnego, gdzie kluczową rolę odgrywają środki unijne. Warto też wspomnieć o remoncie miejscowych przedszkoli. To inwestycja w ekologię. Dająca konkretny wymiar w postaci oszczędności – przekonuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

– Około 63 procent środków na budowę tej drogi otrzymaliśmy dzięki aplikacji o środki unijne oraz wręcz koncertowej w mojej ocenie współpracy z Urzędem Marszałkowskim. To odcinek mierzący 1,6 km, zbudowany właściwie od podstaw, z fundamentem i odwodnieniem, do tego bardzo dla nas ważny, bo ułatwi on dojazd do bazyliki, która jest jednym z pomników historii naszego regionu – mówi Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Trwa realizacja największej w historii woj. śląskiego inwestycji drogowej – budowy obwodnicy Raciborza. – To największa inwestycja w historii Urzędu Marszałkowskiego, jej koszt to przypomnijmy aż 270 mln zł, z czego 150 mln zł stanowią środki unijne. Te prace postępują bardzo dynamicznie, wizytujemy to miejsce już po raz kolejny i przyznam, że jestem bardzo zadowolony z tempa prowadzonych robót. Obwodnica nie tylko usprawni komunikację, ale będzie też bodźcem do dalszego rozwoju tej części regionu. Położone wokół niej tereny staną się atrakcyjne pod względem ich ewentualnego zagospodarowania. Sama inwestycja ma jeszcze jeden ważny aspekt. Rzeka Odra nie raz udowodniła jak groźnym jest żywiołem. Zastosowane rozwiązania technologiczne i projektowe przyczynią się do zabezpieczenia rzeki i tym samym podniosą poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – akcentuje marszałek Jakub Chełstowski.

fot. FB Śląskie. Pozytywna energia
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here