W Raciborzu powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią?

boisko nieboczowy
Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią w Nieboczowach. Fot. FB Odra Nieboczowy

Z nowego boiska na ul. Srebrnej będą mogły korzystać bezpłatnie wszystkie raciborskie kluby. Być może powstanie już w przyszłym roku.

– Startując w wyborach na prezydenta Raciborza, zapowiadałem w „Dziesiątce Polowego” budowę nowego pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią umożliwiającego całoroczne korzystanie niezależnie od warunków pogodowych. Po licznych analizach środowisko sportowe zaproponowało najlepszą lokalizację tego obiektu na terenie stadionu przy ul. Srebrnej w Raciborzu – mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

- reklama -

Budowa takiego nowego boiska umożliwi pracę szkoleniową według jednakowych i jasno określonych zasad, podniesie poziom gry i motywacji zawodników. – Szczególnie leży mi na sercu umożliwienie prawidłowego szkolenia dzieci i młodzieży z naszego miasta. Nie bez znaczenia jest również budowa lepszej piłki nożnej w Raciborzu – dodaje prezydent.

Takie boisko ułatwi raciborskim klubom utrzymanie formy przez cały rok i umożliwi awanse na wyższe poziomy rozgrywkowe. – Osiąganie sukcesów w szkoleniu piłkarskiego narybku nie powiedzie się bez odpowiedniej infrastruktury, niestety orliki to za mało. Mamy stadion na ul. Zamkowej, ale cóż z tego, skoro z uwagi na warunki pielęgnacji jego murawy nie można korzystać z niego więcej niż 6 godzin tygodniowo i to tylko od maja do września, a w pozostałym okresie najwyżej 3 godziny na tydzień. Problemem na boisku OSiR jest również brak optymalnego oświetlenia co powoduje, że praktycznie od października nie ma już możliwości trenowania. Baza szkoleniowa w Raciborzu jest niekompletna przez brak odpowiedniego boiska i nie pozwala na realizację całorocznego procesu szkolenia. Tracą na tym piłkarze, traci Racibórz – tłumaczy raciborski magistrat.

Na boisko jest szansa już w 2021 r. Dokumentacja projektowa jest już gotowa, środowisko piłkarskie nanosi obecnie swoje poprawki i uwagi. Boisko będzie profesjonalnie oświetlone według norm stawianych przez oficjalne struktury piłkarskie, aby umożliwiało odbywanie przy sztucznym świetle rozgrywanie meczów o punkty. Koszty budowy szacowane są na 3,5 mln zł.

Po wybudowaniu boiska będzie możliwe jego wynajmowanie dla licznych klubów spoza Raciborza. Koszt wynajęcia boiska w Nieboczowach na mecz z szatniami i oświetleniem to 660 zł. Boisko takie po jego wybudowaniu będzie również przynosić przychody dla miasta. – Profesjonalnie przygotowany, oświetlony obiekt ze sztuczną trawą spełniającą najwyższe standardy to oferta nie tylko dla naszego najbliższego sąsiedztwa, ale również dla klubów z województwa opolskiego, dla których nasz obiekt stanie się najbliżej położonym pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią – podkreśla urząd miasta.

Utrzymanie boiska syntetycznego jest również o 50% tańsze niż utrzymanie boiska naturalnego. Trawa naturalna wymaga nawet trzykrotnego koszenia w tygodniu w okresie największego wzrostu. Wymaga również nawożenia, napowietrzania i piaskowania. Boisko naturalne wymaga również częstego podlewania, więc budowa syntetycznego boiska jest również działaniem proekologicznym.

Z nowego boiska na ul. Srebrnej będą mogły korzystać bezpłatnie wszystkie raciborskie kluby. Lokalizacja boiska na terenie OSiR okazała się niewłaściwa. O tym mówił również Mirosław Lenk, gdy był jeszcze prezydentem Raciborza. Wskazywał, że na terenie OSiR jest depresja terenu i potrzeba specjalnego odwodnienia, które wtedy kosztowało ponad milion złotych.

Zadanie będzie obejmować: budowę płyty boiska o wymiarze 115 m x 74 m wraz z montażem systemu drenażowego i odpowiednią podbudową, nawierzchnia będzie z trawy syntetycznej, do tego zostaną wybudowane piłkochwyty i zamontowane będą bramki. Boisko będzie oświetlać sześć słupów z energooszczędnymi lampami o wysokości 16 m.

– Inwestycję tę wpisałem do budżetu miasta na 2021 rok. Na ten cel w projekcie przyszłorocznego budżetu zabezpieczyłem 3,5 mln zł. Niewykluczone, że po przetargu kwota może być niższa. Teraz będę czekał na zatwierdzenie tej inwestycji przez radnych. Dopingujcie państwo radnych miejskich, aby zatwierdzili moją propozycję – mówi Dariusz Polowy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj