Przebudowa ul. Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Prezydent zapowiada inwestycje za 9 mln zł

Wizualizacja ul. Bema po remoncie , obraz poglądowy

Prezydent Dariusz Polowy mówił na dzisiejszej konferencji prasowej o inwestycjach drogowych planowanych na ten rok. Miasto przeprowadzi modernizację ul. Bema, Cecylii i Rodziewiczówny, której łączny koszt wyniesie 9 milionów złotych.

– W 2021 roku z udziałem środków zewnętrznych rozpoczniemy nowe inwestycje drogowe, które w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Mowa o przebudowie ulic: Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wartość tych zadań to ponad 9 milionów złotych, z czego połowę sfinansujemy z Funduszu Dróg Samorządowych. Oczekujemy na zatwierdzenie listy projektów przez premiera. Warto dodać, że w 2020 roku przy wsparciu funduszu zrealizowaliśmy budowę ul. Chorwackiej i przebudowę ul. Czarnieckiego. W trakcie jest przebudowa ul. Bojanowskiej oraz łącznik ul. Anny i Starowiejskiej. Łączna wartość tych zadań to ponad 4 mln zł – mówił prezydent Dariusz Polowy.

- reklama -

Ulica Bema – jak się zmieni?

Modernizacja ul. Bema pochłonie 3,6 mln zł. Ma tam powstać ścieżka rowerowa, chodnik i pas postojowy. – Uciążliwa dla kierowców kostka brukowa, dziury, ubytki, koleiny, niewystarczająca ilość miejsc postojowych w okolicach Przedszkola nr 12 oraz problematyczny przejazd rowerem kocimi łbami lub chodnikiem odejdą w zapomnienie. Ulica Bema po przebudowie będzie miała 6 metrową asfaltową jezdnię, pas postojowy, chodniki oraz asfaltową ścieżkę rowerową. Co niezwykle ważne, istniejący pas zieleni oddzielający projektowaną ścieżkę rowerową od jezdni zostanie zachowany wraz z istniejącymi drzewami, które docelowo zostaną uzupełnione dodatkowymi nasadzeniami drzew – informuje magistrat.

– Od strony Parku Roth na odcinku od ul. Józefa Von Eichendorffa do ul. Staszica (strona lewa) ułożony zostanie chodnik o nawierzchni z kostki granitowej i płyt granitowych. Wzdłuż chodnika wybudowana zostanie ścieżka rowerowa. Łączyć się ona będzie ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Eichendorfa, na wysokości skrzyżowania z ul. Józefa Rostka przejdzie na prawą stronę i poprowadzona zostanie dalej do ul. Staszica. Na odcinku od ul. Jeziorowej do ul. Staszica powstanie chodnik wraz z istniejącymi wjazdami o nawierzchni z kostki betonowej. Dodatkowo na odcinku od ul. Jeziorowej do ul. Józefa Rostka wyznaczony zostanie pas postojowy, który przeznaczony będzie między innymi dla korzystających z Parku Roth i rodziców dzieci Przedszkola nr 12. Inwestycja obejmuje również przebudowę kanalizacji deszczowej – przekazał prezydent.

Przebudowa ul. Cecylii i Marii Rodziewiczówny

Przebudowa ul. Cecylii obejmuje wykonanie nawierzchni jezdni z asfaltobetonu o szerokości 5,5 m, długości 686 m., przebudowę 4 skrzyżowań, przebudowę zjazdów indywidualnych i chodników o szerokości 1,5-2,5 m, a także budowę 46 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz przebudowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego. W zakres przebudowy ul. Marii Rodziewiczówny wchodzi przebudowa jezdni, chodników, zjazdów indywidualnych oraz wykonanie kanalizacji deszczowej – poinformował prezydent.

Inne zadania

– Długość wszystkich dróg publicznych w Raciborzu wynosi  172,7 km. Większość z nich (69%) stanowią drogi gminne, 25% to drogi powiatowe i wojewódzkie, 6% to blisko 10 kilometrowy odcinek drogi krajowej 45. Mimo systematycznych inwestycji w poprawę jakości dróg, ich niezadowalający stan wciąż stanowi jedno z największych wyzwań z jakim mierzyć muszą się samorządy. W projekcie budżetu na 2021 rok zaplanowano blisko 6 mln 200 tys zł nakładów na drogi gminne. To tylko planowane środki własne. Tabela nie uwzględnia środków z funduszy zewnętrznych – poinformował Urząd Miasta, prezentując wydatki na drogi gminne w projekcie budżetu miasta Racibórz na 2021 rok (poniżej).

Drogi publiczne gminne 6  147 216 zł

 • Remonty bieżące, modernizacja, dokumentacja i utrzymanie dróg 2 432 000,00
 • Utrzymanie zieleni w pasach drogowych 453 138,00
 • Przebudowa gminnych dróg osiedlowych 100 000,00
 • Przebudowa drogi (łącznik ulic Anny i Starowiejskiej) 421 385,00
 • Przebudowa ul.Bojanowskiej 1 047 000,00
 • Przebudowa ul. Gimnazjalnej 200 000,00
 • Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przebudowy dróg i ulic gminnych Przebudowa ul. Bema 393 398,00
 • Przebudowa ul. Sempołowskiej 150 000,00
 • Przebudowa ul. Myśliwskiej (od ul. Hulczyńskiej do końca zabudowy) 200 000,00
 • Przebudowa chodnika na ul. Kornela Makuszyńskiego 50 000,00
 • Przebudowa ul. Cecylii i ul Marii Rodziewiczówny w Raciborzu 489 795,00
 • Drogi wewnętrzne 500 000,00 w tym:
 • Droga tymczasowa – ul. Grecka 200 000,00
 • Modernizacja – przebudowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych (przedłużenie ul. Wierzyńskiego od istniejącej nawierzchni asfaltowej do ul. Leśmiana, droga gruntowa do Miedoni) 300 000,00
 • Pozostała działalność 181 000,00 w tym:
 • Utrzymanie i modernizacja ścieżek rowerowych poza pasami dróg gminnych 31 000,00
 • Rozwój sieci regionalnych tras rowerowych 150 000,00

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

2 KOMENTARZE

 1. Czyli do Raciborza już też dotarł terroryzm rowerowy i tworzenie dróg jednokierunkowych?
  Nie wszędzie muszą być wydzielone pasy, droga może zostać wyremontowana bez wprowadzania takich przewężeń szczegolnie że jest już drogą wewnętrzną po której nie jeździ aż tyle samochodów.
  Co natomiast do ceny 7mln, na pewno nie ma ważniejszych inwestycji?

 2. Jednokierunkowa.? Oczywiście, że jest potrzebna na ulicy Bema.Samochodziarze jakby mogli to do mieszkania by wjechali samochodami.Czas skończyć z uciskiem spowodowanym przez samochody – szczególnie na ulicy Bema można im dać na wsteczny bieg.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here