200 kW z energii słonecznej zasili Oczyszczalnię Ścieków w Raciborzu

wodociagi raciborskie
200 kW z energii słonecznej zasili Oczyszczalnię Ścieków w Raciborzu

Na terenie Wodociągów Raciborskich powstanie duża farma fotowoltaiczna.

Zgłoszony przez Wodociągi Raciborskie projekt pt. „Budowa instalacji fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków w Raciborzu” został wybrany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

- reklama -

Kwota przyznanego dofinansowania to 944 055,85 zł. Moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie 199,68 kW. Przewidywany termin uruchomienia instalacji to przełom III i IV kwartału 2021 r. Będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w powiecie raciborskim.

Starania o pozyskanie środków zostały rozpoczęte w maju 2019 r. Instalacja zostanie zbudowana na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Wodnej w Raciborzu. Szacuje się, że montaż ogniw fotowoltaicznych zapewni roczną produkcję energii na poziomie ok. 205,07 MWh. Pozwoli to na zaspokojenie około 10 % rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na terenie Oczyszczalni Ścieków. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym inwestycja zwróci się po około 1,5 roku od momentu jej uruchomienia i przyczyni się do znacznej redukcji kosztów działalności Wodociągów Raciborskich, jak również przełoży się na efekt ekologiczny. Wykorzystując odnawialne źródła energii, Wodociągi Raciborskie dbają o poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszanie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here