Klub w Rybniku otwarty mimo zakazu. Wkroczyła policja

klub dyskoteka
Zdjęcie poglądowe. Fot. pexels.com

Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Mundurowi wylegitymowali 139 uczestników wydarzenia.

Dziś, 23 stycznia, w nocy policjanci z rybnickiej komendy interweniowali w lokalu mieszczącym się w centrum Rybnika, który pomimo zakazu był otwarty. Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Na miejsce udali się policjanci, którzy wylegitymowali 139 uczestników tego zdarzenia.

- reklama -

Kilka godzin wcześniej rybniccy mundurowi rozmawiali z właścicielem lokalu i poinformowali go o obowiązujących obostrzeniach. Mężczyzna jednak oświadczył, że lokal jest prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, a tego dnia odbywa się w nim strajk przedsiębiorców. W miarę upływu czasu w lokalu pojawiało się coraz więcej osób. Część z nich nie przestrzegała obowiązku zakrywania twarzy, spożywała alkohol w miejscu objętym zakazem oraz próbowała wprowadzić interweniujących policjantów w błąd, podając fałszywe dane osobowe. Za te wykroczenia osoby zostały ukarane mandatami.

Z tej interwencji mundurowi sporządzili również dokumentację, a wkrótce materiały zostaną przekazane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które podejmą stosowne kroki prawne.

Organem wiodącym w zakresie prowadzenia kontroli tego typu podmiotów jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Posiada ona uprawnienia umożliwiające przeprowadzenie kontroli miejsc, których działalność w dobie pandemii zagraża bezpieczeństwu osób, naraża na zakażenie, a także stanowi ryzyko szerokiego rozprzestrzenienia się wirusa. W sytuacjach, gdy rażąco zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej w kwocie do 30 tys. zł. W zakresie prowadzonych kontroli i egzekucji obowiązujących przepisów wsparcia inspektorom sanitarnym udzielają policjanci.

– Apelujemy również do mieszkańców o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących obostrzeń oraz zaleceń służb sanitarnych. Niestety wciąż można spotkać osoby, które nie zakrywają nosa i ust czy nie zachowują dystansu społecznego. Nie każdy też korzysta z dostępnych środków dezynfekujących czy jednorazowych rękawiczek dostępnych w sklepach i innych miejscach. Sytuacja, w jakiej się obecnie znajdujemy, jest dla nas wszystkich trudna. Tylko rozsądek i przestrzeganie obowiązujących ograniczeń i zaleceń pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Przypominamy, że grupowanie się większej liczby osób może spowodować pojawienie się nowego ogniska zakażenia. Działania służb mają na celu przede wszystkim ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa – tłumaczy policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here