Wysoka skuteczność szczepionki Pfizera w Izraelu, w Hiszpanii kilkaset zakażeń

szczepienia koronawirus
Zdjęcie poglądowe. Fot. pexels.com

W powiecie raciborskim potwierdzono 10 nowych zakażeń, jedna osoba zmarła.

4 604 przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w ostatniej dobie w Polsce. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 570, kujawsko-pomorskiego – 452 i wielkopolskiego – 442, w śląskim jest 342 nowych infekcji. Zmarło 264 chorych – 39 z powodu COVID-19, natomiast 225 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 482 722 zakażonych, od początku epidemii zmarło 35 665 osób, wyzdrowiało 1 243 575. W ciągu ostatniej doby został osiągnięty rekord w w dotychczasowej liczbie zaszczepionych pacjentów – 67 743. W sumie wykonano 776 987 szczepień.

- reklama -

W powiecie raciborskim potwierdzono 10 nowych zakażeń, jedna osoba zmarła.

Kampania szczepień przeciw COVID-19 najszybciej na świecie odbywa się w Izraelu. Ponad 2,6 mln osób z 9 mln mieszkańców kraju otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki, a ok. 1,2 mln zaszczepiono obiema dawkami.

Ze wstępnych danych wynika, że 20 spośród ponad 128 tys. zaszczepionych w Izraelu obiema dawkami preparatu Pfizera i BioNTech, czyli mniej niż 0,01%, zakaziło się koronawirusem. Przebieg infekcji był u nich bardzo lekki, nie wymagał hospitalizacji i ograniczał się do takich symptomów jak bóle głowy, osłabienie i kaszel. Żaden z chorych nie miał gorączki przekraczającej 38,5°C.

Tymczasem jak wynika z szacunków madryckiej agencji Europa Press powołującej się na statystyki regionalnych służb sanitarnych, w Hiszpanii zainfekowanych koronawirusem po zaszczepieniu zostało aż kilkaset osób. Są to podopieczni i członkowie personelu ośrodków opieki nad seniorami, którzy zostali zaszczepione preparatem Pfizera i BioNTech.

Z wtorkowych deklaracji ministra zdrowia Salvadora Illi wynika, że dotychczas służby medyczne wykorzystały już ponad 60% dawek szczepionek dostarczonych przez wspomniane firmy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here