Galerie handlowe i muzea otwarte, godziny dla seniorów zniesione, reszta obostrzeń przedłużona

adam niedzielski
Adam Niedzielski. Fot. Adam Guz/KPRM

Otwarte galerie handlowe i instytucje kultury z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz zniesienie tzw. godzin dla seniorów – to zmiany w restrykcjach, które wejdą w życie od 1 lutego.

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 7 156 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1 046, kujawsko-pomorskiego – 718 i wielkopolskiego – 669, w śląskim jest nowych 557 infekcji. Zmarło 389 osób – z powodu COVID-19 78, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 311. W ostatniej dobie wykonano ponad 47 tys. testów. Bilans pandemii w Polsce to 1 496 665 zakażonych, 36 443 zgonów i 1 250 892 ozdrowień. Do tej pory wykonano 1 008 253 szczepień.

- reklama -

W powiecie raciborskim są dwa nowe zakażenia, zmarły trzy osoby.

Rząd wydłużył przeważającą większość obostrzeń epidemicznych do 14 lutego, a od 1 lutego otwiera galerie handlowe, muzea, galerie sztuki i znosi godziny dla seniorów. Poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Adam Niedzielski ocenił sytuację w Polsce jako ustabilizowaną. Jego zdaniem to zasługa dyscypliny społecznej. Jednocześnie zwrócił uwagę na niepokojącą sytuację epidemiczną w innych krajach Europy i na nowe mutacje koronawirusa. – Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą – dodał.

Większość restrykcji zostaje przedłużona do 14 lutego. Od 1 lutego otwarte będą sklepy w galeriach handlowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zniesiona zostanie tzw. godzin dla seniorów, funkcjonująca od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Otwarte będą też galerie sztuki i muzea – przy zachowaniu ograniczenia maksymalnie jednej osoby na 15 m2.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że decyzja o otwarciu handlu, galerii sztuki i muzeów jest oparta na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. – W obu przypadkach opieramy się na badaniach wykonanych w USA, że handel jest stosunkowo bezpieczny, nie jest na szczycie listy miejsc, w których dokonuje się transmisja koronawirusa. Tak samo jest w przypadku galerii sztuki i muzeów – powiedział.

Co z edukacją? – Jeżeli w drugim tygodniu lutego będziemy widzieli, że puszczenie klas I-III nie przyczyniło się do wzrostu zachorowań, to będzie dawało przestrzeń do powrotu do szkół – tłumaczył minister Niedzielski podczas konferencji.

Przynajmniej do 14 lutego hotele są dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Zamknięte są stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego. Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie lub muszą posiadać negatywny wynik testu na COVID-19. W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Zakazana jest organizacja wesel i konsolacji. Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki, a także restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos. Prowadzona jest nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych, żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian. W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m2 pomieszczenia.

Kolejne decyzje ws. obostrzeń będą podejmowane za da tygodnie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here