Rybnik liderem Czystego Powietrza

rybnik smog
Fot. UM Rybnik

– To nie widmo mandatu powinno motywować do modernizacji źródła ciepła, ale troska o zdrowie i życie najbliższych. To wielki wstyd truć członków rodziny i sąsiadów przez palenie w starym piecu. Wymiana pieca to kosztowna inwestycja, ale zdrowie jest wartością bezcenną – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

1228 wniosków udziału w programie Czyste Powietrze złożyli w 2020 roku mieszkańcy Rybnika. To najwięcej w skali miast i gmin całego województwa śląskiego. Z 1179 rybnickimi wnioskodawcami podpisane zostały już umowy o dofinansowanie domowych inwestycji w nowe źródło ciepła.

- reklama -

– Właścicielom użytkującym stare, ponad 10-letnie kotły węglowe został już tylko niecały rok na to, by wymienić swojego kopciucha na kocioł 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Zobowiązują do tego zapisy obowiązującej w województwie śląskim uchwały antysmogowej – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Tak naprawdę jednak to nie widmo mandatu powinno motywować do modernizacji źródła ciepła, ale troska o zdrowie i życie najbliższych. To wielki wstyd truć członków rodziny i sąsiadów przez palenie w starym piecu. Wymiana pieca to kosztowna inwestycja, ale zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego warto zainteresować się dostępnymi dotacjami i możliwym do uzyskania dofinansowaniem na to zadanie – dodaje prezydent.

Taką opcją jest rządowy program Czyste Powietrze – świadczy o tym rekordowe zainteresowanie rybniczan oferowanym przez ten program dofinansowaniem. Wnioski o udział w programie należy kierować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jednak Rybnik, wychodząc naprzeciw mieszkańcom, kolejny rok z rzędu uruchomił punkt konsultacyjny, w którym rybniczanie potrzebujący pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie uzyskają wsparcie czy poradę. Punkt prowadzony jest przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu, a jego działalność została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika.

W 2020 r. z porad w puncie skorzystano 4428 razy – w tym 2610 razy telefonicznie, 1554 podczas bezpośrednich wizyt w punkcie, 223 mailowo, 16 poprzez profil na Facebooku i 25 za pośrednictwem Skype’a.

– Bardzo zależało mi na tym, żeby rybniczanie mieli możliwość pozyskania informacji o programie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, dlatego z pieniędzy samorządu pokrywamy koszty działania tego punktu. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej kampanii informacyjnej, którą jako miasto prowadzimy, zaczynamy mieć wreszcie efekty – mówi prezydent Piotr Kuczera.

Z pomocą punktu konsultacyjnego w 2020 r. złożono 423 wnioski na łączną kwotę 4 961 383,1 zł. Dodatkowo w punkcie można uzyskać wsparcie w wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozliczenia dotacji, z takiej możliwości skorzystało 70 osób.

Źródła ciepła – na podstawie wniosków – najczęściej wybierane przez mieszkańców Rybnika to: 49,6% kocioł gazowy, 31,0% kocioł węglowy, 9,9% kocioł na pelet, 8,0% pompy ciepła, 1,2% elektryczne ogrzewanie, 0,2 zgazowujące drewno.

Punkt konsultacyjny prowadzi także statystyki dotyczące dzielnic, z których najwięcej osób złożyło wniosek z pomocą punktu. Najwięcej wniosków złożono z dzielnic: Północ, Boguszowice Stare i Kamień, najmniej z Zamysłowa.

Czytaj także o walce ze smogiem w Raciborzu: Ostatni rok na wymianę starego pieca

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj