Koronawirus. Na Słowacji wyjście tylko z negatywnym wynikiem, Ukraina łagodzi obostrzenia

praga czechy koronawirus
Fot. kafkadesk.org

Państwa Europy w obawie przed szerzeniem się bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe. Jak wygląda sytuacja w krajach sąsiadujących z Polską?

W minionej dobie w Polsce wykryto 6 144 nowych zakażeń koronawirusem. Pochodzą one głównie z województw: mazowieckiego – 972, wielkopolskiego – 656 i pomorskiego – 556, w śląskim jest 427 nowych infekcji. Zmarło 336 osób – 65 osób z powodu COVID-19, natomiast 271 z powodu współistnienia COVID-19. Łączna liczba zakażeń SARS-CoV-2 od początku epidemii wzrosła do 1 502 810, a zgonów – do 36 780. Wyzdrowiało 1 257 352 osób. Do tej pory wykonano 1 097 036 szczepień. W powiecie raciborskim odnotowano osiem nowych zakażeń.

- reklama -

Państwa Europy w obawie przed szerzeniem się bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe. Wczoraj polski rząd ogłosił, że od 1 lutego otwarte będą galerie handlowe i instytucje kultury oraz zniesione godzin dla seniorów – czytaj więcej: Galerie handlowe i muzea otwarte, godziny dla seniorów zniesione, reszta obostrzeń przedłużona. Jak radzą sobie kraje sąsiadujące z Polską?

Rząd Czech zdecydował o zamknięciu od soboty wyciągów narciarskich dla celów rekreacyjnych – wcześniej mogli ich używać saneczkarze, narciarze biegowi czy piesi turyści. W godz. 21:00-5:00 obowiązuje godzina policyjna. Działają tylko sklepy z najpotrzebniejszymi towarami, restauracje serwują jedynie posiłki na wynos. Zamknięte są miejsca rozrywki, obiekty sportowe i placówki kultury.

Na Słowacji od środy, by pójść do pracy, uprawiać sport, udać się do urzędu lub punktu usługowego, trzeba mieć negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Bez zaświadczenia można wyjść tylko do najbliższego sklepu po niezbędne zakupy, do apteki, lekarza, punktu wykonywania testów lub do bliskich osób, a także – w odległości do kilometra od miejsca zamieszkania – spacerować z dzieckiem w wieku do trzech lat i wyprowadzać psy. Negatywnego wyniku badania nie muszą przedstawiać osoby poniżej 10. i powyżej 65. roku życia. Wynik testu można też zastąpić zaświadczeniem potwierdzającym przebycie infekcji lub zaszczepienie się. Obostrzenia te będą obowiązywały na terenie całego kraju do 2 lutego, a w 37 najbardziej dotkniętych epidemią powiatach do 7 lutego. W całym kraju przeprowadzono masowe testy na obecność SARS-CoV-2, wynik pozytywny uzyskało 1,24% z prawie trzech milionów przebadanych.

W Niemczech minimum do 14 lutego utrzymane zostaną obowiązujące już wcześniej ograniczenia jak zamknięcie sklepów niesprzedających podstawowego asortymentu, zakładów usługowych, placówek kultury, barów i restauracji czy nauka zdalna dla większości uczniów. W całych Niemczech w komunikacji miejskiej i w sklepach trzeba używać maseczek medycznych lub maseczek z filtrem.

Na Litwie kwarantanna została przedłużona do końca lutego. Z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, do lekarza, na spacer czy do bliskich. Członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą przyjmować wizyty tylko jednej innej osoby, której mogą towarzyszyć dzieci. Na świeżym powietrzu można się spotykać tylko z jedną osobą, z którą się nie mieszka. Czynne są sklepy z niezbędnym asortymentem, nie działają obiekty sportowe i miejsca rozrywki, zakłady gastronomiczne prowadzą tylko sprzedaż na wynos. Nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

Tymczasem na Ukrainie od poniedziałku złagodzono obostrzenia. Cały kraj uznawany jest obecnie za tzw. strefę pomarańczową. Na jej terenie mogą działać restauracje, centra handlowe, siłownie, kina, teatry i muzea, ale obowiązuje w nich ograniczenia liczby odwiedzających. Do szkół wróciła część uczniów.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here