Koronawirus. Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół?

koronawirus
Fot. unsplash.com

Decyzja w sprawie powrotu do szkół ma zapaść w połowie lutego. Kolejne kroki będą dotyczyły przede wszystkim klas ósmych i klas maturalnych.

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 4 326 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 586, kujawsko-pomorskiego- 449 i warmińsko-mazurskie – 377, w śląskim jest 343 nowych infekcji. Zmarło 253 pacjentów – 40 z powodu COVID-19, a 213 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. Wykonano ponad 42 tys. testów. Od początku epidemii w Polsce odnotowano w sumie 1 520 215 zakażeń, zmarło 37 476 osób, a 1 281 396 wyzdrowiało. Do tej pory wykonano 1 231 716 szczepień.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest sześć nowych zakażeń.

1 lutego weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z nią do 14 lutego wydłużone zostało zdalne nauczanie dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych, zawieszone jest też nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie. Również w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego zajęcia, tak jak dotąd, będą obywały się stacjonarnie.

Decyzja w sprawie powrotu do szkół ma zapaść w połowie lutego. – W kwestii luzowania obostrzeń, jeżeli chodzi o edukację, zdecydowaliśmy, że w drugim tygodniu lutego zostanie przeprowadzone badanie przesiewowe wśród nauczycieli. Jeżeli nie będziemy widzieli pogorszenia sytuacji epidemicznej, podejmiemy decyzję dotyczącą tego, co dalej z edukacją. Tak że ta decyzja będzie podejmowana dopiero w okolicach 14 lutego – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, dzieci ze starszych klas mogłyby wrócić do szkół najwcześniej w marcu, „może tydzień wcześniej”. – Z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem uzgodniliśmy, że kolejne kroki będą dotyczyły przede wszystkim klas ósmych i klas maturalnych, bo przygotowują się do egzaminów i w tej kolejności będą wprowadzane do szkół – dodał.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here