Koronawirus. Woj. mazowieckie i lubuskie objęte dodatkowymi obostrzeniami

adam niedzielski
Adam Niedzielski

Na liście alarmowej jest sześć kolejnych regionów, w tym woj. śląskie. Minister zdrowia nie wykluczył jednak, że ze względu na rozwijającą się epidemię obostrzenia mogą objąć całą Polskę.

W Polsce jest 21 045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższy wynik w tym roku – ostatni raz ponad 20 tys. przypadków było w listopadzie. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 3756, śląskiego – 2597 i pomorskiego – 1704. Zmarło 375 osób – z powodu COVID-19 99, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 276. Wykonano 73 332 testy. W szpitalach przebywa 18 686 chorych z COVID-19, pod respiratorami jest 1929 z nich. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w sumie 27 487 łóżek i 2736 respiratorów.

- reklama -

Od początku pandemii w Polsce zakaziły się łącznie 1 849 424 osoby, 46 373 zmarły, 1 516 540 wyzdrowiało. Do tej pory wykonano ponad 4 mln szczepień, z czego ponad 1,4 mln drugą dawką.

W powiecie raciborskim są 22 nowe zakażenia, trzy osoby zmarły.

W Polsce rośnie liczba zakażeń, a także zajętych łóżek covidowych i respiratorów. Na oddziały trafia coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizują objawy COVID-19. Średnia wieku hospitalizowanych obecnie wynosi ok. 62 lata. Brytyjska mutacja koronawirusa w Polsce stanowi przyczynę coraz większej części zakażeń – teraz jest to 38,5%.

Najgorzej, jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców, sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Dlatego rząd decydował o wprowadzeniu od 15 marca dodatkowych obostrzeń w tych dwóch ostatnich. Obowiązują już one w woj. warmińsko-mazurskim, a od soboty pojawią się także w pomorskim.

Swoją działalność będą musiały zawiesić: m.in. baseny, sauny, hotele, teatry, muzea, kina, stoki narciarskie, a także galerie handlowe – z wyjątkami. Lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym – część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część zdalnie. Lockdown potrwa co najmniej do 28 marca.

Agencja Rezerw Strategicznych dostarczyła do woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego łącznie 15 mln maseczek. Tym razem maseczki ochronne trafią na Mazowsze – 21,6 mln i do lubuskiego – 4 mln.

– Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o przyrost pandemii – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji. – Dzisiaj znów obserwujemy przyspieszenie i wzrost zachorowań. Średnia z ostatnich siedmiu dni przekroczyła już 14 tys. Jest to niestety trend trwały i znajduje on przełożenie na obłożenie łóżek szpitalnych. Zlecenia lekarzy na testy na koronawirusa niestety również dynamicznie rosną. W tym tygodniu zgłosiło się 150 tys. pacjentów, którzy mieli objawy lub widzieli ryzyko zakażenia. To wzrost o 1/3 – poinformował.

Na liście alarmowej jest sześć kolejnych regionów: woj. śląskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, małopolskie i podkarpackie. Minister zdrowia nie wykluczył jednak, że ze względu na rozwijającą się epidemię powyższe obostrzenia mogą być ustanowione w całej Polsce. – Czeka nas kontynuacja wzrostów zachorowań, apeluję żebyśmy już w tej chwili, nie czekając na wprowadzenie regulacji, znowu zaczęli stosować regułę „zostań w domu” – apelował.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj