Ponowne zakażenie koronawirusem: kto jest najbardziej narażony?

koronawirus
Fot. unsplash.com

Większość osób, które przeszły COVID-19, jest chronionych przed ponownym zakażeniem przez co najmniej sześć miesięcy. Starsi pacjenci są jednak bardziej podatni na powtórną infekcję.

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Danii i Szwecji (Staten Serum Institut, Uniwersytet w Kopenhadze, European Centre for Disease Prevention and Control), których wyniki opublikowano, w “The Lancet”, sugerują, że ponowne zakażenia koronawirusem są rzadkie, a odporność może trwać co najmniej sześć miesięcy. Wcześniejsza infekcja COVID-19 chroni większość osób przed ponownym zakażeniem.

- reklama -

Dane zebrano w ramach krajowej strategii badań COVID-19 w Danii. W 2020 r. przebadano ponad dwie trzecie populacji – 4 mln osób. Bezpłatne, ogólnokrajowe testy PCR – dostępne dla każdego, niezależnie od objawów – są jednym z głównych filarów duńskiej strategii zwalczania COVID-19. Naukowcy wykorzystali dane dotyczące pierwszej i drugiej fali do oszacowania ochrony przed ponownym zakażeniem pierwotnym szczepem koronawirusa. Stosunki dodatnich i ujemnych wyników testów zostały obliczone z uwzględnieniem różnic w wieku, płci i czasu od zakażenia, i wykorzystano je do oszacowania ochrony przed ponowną infekcją.

Wśród osób, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali między marcem a majem 2020 r., tylko 0,65% ponownie uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali od września do grudnia 2020 r. Wskaźnik infekcji był pięciokrotnie wyższy wśród osób, które w drugiej fali miały pozytywny wynik testu, po uprzednim wyniku negatywnym, na poziomie 3,3%.

Spośród osób w wieku poniżej 65 lat, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali, 0,60% uzyskało wynik pozytywny ponownie podczas drugiej fali. Stwierdzono, że starsze osoby są bardziej narażone na ponowne zakażenie, przy czym 0,88% osób w wieku 65 lat lub starszych, które były zakażone podczas pierwszej fali, ponownie były dodatnie w drugiej fali. Wśród osób w wieku 65 i więcej lat, które wcześniej nie chorowały, 2% uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali.

Podobne wyniki uzyskano w alternatywnej analizie kohortowej, w której dane z badań prawie 2,5 mln osób zostały ocenione w celu określenia wskaźników ponownych zakażeń podczas całej epidemii, a nie tylko podczas drugiej fali.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj