Polacy doceniają zdrowie najbliższych i tęsknią za podróżowaniem. Jak zmieniła nas pandemia?

wakacje koronawirus
Fot. freepik.com

Pandemia koronawirusa wpłynęła na priorytety i wartości. Zdrowie najbliższych jest wskazywane przez aż 67% Polaków jako wartość, za którą są wdzięczni.

Tęsknimy za podróżami i restauracjami, jesteśmy wdzięczni za zdrowie najbliższych i posiadanie rodziny, a czas wolny spędzamy, oglądając filmy i seriale, a czasami nawet ucząc się nowych umiejętności – taki obraz Polaków wyłania się z badania „Pandemiczna codzienność a wartości i priorytety” przeprowadzonego przez platformę FREE NOW wśród mieszkańców największych miast w Polsce i Europie. Celem badania było sprawdzenie, jak ponad roczna izolacja związana z koronawirusem zmieniła ludzi.

- reklama -

Jak się okazuje, pandemia wpłynęła na priorytety i wartości. Zdrowie najbliższych jest wskazywane przez aż 67% Polaków jako wartość, za którą są wdzięczni. Ponad połowa jest wdzięczna za posiadanie rodziny (57%) i własne zdrowie (51%), a 47% wskazuje w tym kontekście posiadanie pracy. W ostatnim czasie Polacy docenili też okazywanie czułości i możliwość przytulenia swoich bliskich, co potwierdza aż 41% badanych wskazujących to jako czynność, która teraz sprawia im większą radość. 37% z nas docenia natomiast wspólne posiłki z rodziną.

Najbardziej wyczekiwaną aktywnością dla niemal co piątego Polaka jest spontaniczne podróżowanie. W dalszej kolejności wskazywana jest możliwość odwiedzenia restauracji bez obostrzeń (12%), a także wyjście do kina (11%) lub na siłownię (10%). Natomiast dla 1 na 10 Polaków to spotkanie się ze starszymi członkami rodziny bez obaw o zarażenie ich jest czymś, za czym najbardziej tęsknią. Aktywności, za którymi tęskni najmniejsza część Polaków, to przebywanie wśród współpracowników (3%), randkowanie (2%) i SPA/zabiegi kosmetyczne (1%).

Co drugi badany Polak przyznaje, że w wolnym czasie ogląda telewizję lub seriale częściej niż przed pandemią. Spory odsetek badanych wolny czas poświęca także na rozwój własny – częściej niż przed pandemią czyta książki (34%), uprawia sport w domu (27%) i uczy się nowych umiejętności (24%). 35% z nas przyznaje też, że więcej czasu poświęca obecnie na kontakt z bliskimi online. Prawie 6 na 10 badanych rzadziej odwiedza swoich bliskich w ich domach lub gości ich u siebie.

Ograniczone możliwości wyjścia na miasto lub podróżowania, praca zdalna i zalecenie ograniczenia kontaktów z ludźmi, spowodowały, że w porównaniu z innymi formami mobilności, transport indywidualny i chodzenie stały się popularniejsze w czasach pandemii. 4 na 10 mieszkańców polskich miast rzadziej korzysta z komunikacji miejskiej. Co piąty badany rzadziej niż wcześniej zamawia taksówkę. Aż 30% częściej przemieszcza się chodząc, a 27% przesiadło się do własnego auta.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here