Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Raciborzu [ZDJĘCIA]

swiatowy dzien autyzmu
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Raciborzu

W ramach ogólnoświatowej kampanii „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” wiele instytucji decyduje się na podświetlenie fasad budynków na kolor niebieski.

W 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło święto dedykowane coraz liczniejszej na świecie grupie osób ze spektrum autyzmu. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – bo to o nim mowa – obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. Święto niesie ze sobą również głębokie przesłanie, którego celem jest skierowanie spojrzenia społeczeństw na potrzeby osób z autyzmem oraz zwrócenie uwagi na dyskryminację i izolację społeczną, z którą spotykają się osoby z autyzmem oraz ich rodziny. Kolejnym celem jest umożliwienie lepszego dostępu do ogólnodostępnych form terapii, a także pogłębienie wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu i jego różnorodności.

- reklama -

Wspomnianą różnorodność społeczności autystycznej i związane z tym codzienne problemy i zmagania można również przedstawić za pomocą kilku ogólnodostępnych danych statystycznych, np.:
– ok. 35% osób w spektrum autyzmu to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, często niewerbalne, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, zależne od pomocy innych i potrzebujący szczególnego wsparcia,
– ok. 18% to osoby, których inteligencja jest określana jako „powyżej normy” i „znacznie powyżej normy” – jednak również one spotykają się z krzywdzącymi opiniami, iż „ich autyzm jest nieprawdziwy” lub „nic po nich nie widać” – te osoby też potrzebują wsparcia i akceptacji,
– pozostałe osoby ze spektrum autyzmu funkcjonują w obszarze inteligencji określanej potocznie jako „norma społeczna” – jednak te osoby również w życiu codziennym doświadczają wielu trudności, choćby z powodu braku umiejętności czytania mowy ciała, braku zrozumienia żartów czy sarkazmów. Grupa ta najczęściej jest niestety narażona na wyśmiewanie i poniżanie przez otoczenie.

Symbolem tego Dnia Świadomości Autyzmu stał się kolor niebieski. W tym dniu, na znak solidarności z osobami autystycznymi, akceptacji ich odmiennych możliwości i potrzeb oraz pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym, odbywa się wiele różnych wydarzeń poświęconych promowaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat spektrum autyzmu. W latach poprzednich raciborskie Stowarzyszenie Spektrum z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizowało konferencje tematyczne, konkursy plastyczne czy też uczestniczyło w eventach plenerowych. Obowiązujące obostrzenia powodują, iż obchody przenoszone są na portale społecznościowe. Jest jednak jedno wydarzenie, kontynuowane od lat, będące wizualnym efektem obchodów – to ogólnoświatowa kampania „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”. W ramach tego przedsięwzięcia wiele instytucji decyduje się na podświetlenie fasad budynków na kolor niebieski. Dotyczy to zarówno budynków użyteczności publicznej, siedzib przedsiębiorstw i gmachów administracji państwowej, placówek edukacyjnych i obiektów kulturalnych, ale także i miejsc dostępnych dla wszystkich mieszkańców.

Optymizmem napawa fakt, iż miasto Racibórz również dołączyło do grona uczestników tej kampanii i co roku powiększa się liczba instytucji solidaryzujących się z osobami w spektrum autyzmu właśnie w tej formie. Można mieć uzasadnioną nadzieję, że również i w latach następnych wydarzenie będzie miało swoją kontynuację. W tym roku w akcji „świecenia na niebiesko” wzięli udział: Sąd Rejonowy w Raciborzu, TOKAI Cobex Polska sp. z o.o. , Zamek Piastowski w Raciborzu, firma EL-BIS, Urząd Miasta w Raciborzu, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi na Ostrogu, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu oraz Stowarzyszenie Spektrum.

Stowarzyszenie Spektrum

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj