Minister zdrowia o luzowaniu obostrzeń: Regionalizacja jest wręcz pewna

koronawirus
Fot. freepik.com

– Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych – poinformował Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś, 14 kwietnia, że rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia. Dodał, że wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu. Czytaj więcej: Od 19 kwietnia otwarte żłobki i przedszkola. Pozostałe obostrzenia przedłużone.

- reklama -

Szef resortu zdrowia pytany był podczas środowej konferencji prasowej m.in. o to, czy możliwe jest, że za tydzień regionalnie część obostrzeń może zostać zdjęta. – Jeśli chodzi o kwestię regionalizacji obostrzeń, to na tę chwilę obostrzenia przede wszystkim przedłużyliśmy z jednym małym wyjątkiem, w zasadzie dwoma wyjątkami – jednym dotyczącym przedszkoli i żłobków, a drugim sportu na otwartym powietrzu. Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to tu rzeczywiście regionalizacja, można powiedzieć, jest wręcz pewna – podkreślił.

Adam Niedzielski zaznaczył, że zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej w południowo-zachodniej Polsce. – Te regiony w tej chwili najbardziej dotknięte, to Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, również województwo wielkopolskie, czyli, jak powiedziałem, ten zachodnio-południowy pas kraju – tłumaczył. Jak dodał, na drugim biegunie jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim czy lubelskim.

– Przyjęliśmy sobie takie kryterium, ono na razie ma charakter roboczy, że jeżeli ta liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tys., to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją – powiedział.

Minister zdrowia pytany był też, czy podczas czy weekendu majowego planowane są dodatkowe kontrole sprawdzające stan przestrzegania obostrzeń. – Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych – poinformował.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here