Zmiany w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19. „Od poniedziałku przyśpieszamy”

koronawirus szczepionka
Fot. unsplash.com

Do soboty będzie realizowany dotychczasowy program szczepień, a następnie każdego dnia będą rejestrowane nie jeden, a dwa roczniki – począwszy od 1974 i 1975.

Rząd wprowadził nowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. Zakłada, że do 9 maja wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania do szczepienia i będą mogli rejestrować się na konkretne terminy szczepień. – Do soboty realizujemy program szczepień przedstawiony dwa tygodnie temu, a od poniedziałku przyśpieszamy. Każdego dnia będziemy rejestrować nie jeden, a dwa roczniki – począwszy od 1974 i 1975. I tak do 7–9 maja będziemy dalej uruchamiali po trzy roczniki, w tym najmłodszych Polaków – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

- reklama -

28 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób między 30. a 39. rokiem życia, które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się za pośrednictwem formularza – to ponad 400 tys. osób. 4 maja rozpocznie się rejestracja osób między 18. a 29. rokiem życia, które między styczniem a marcem wypełniły formularz chęci zaszczepienia. – Do dwóch tygodni każdy będzie mógł zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Do osób niepełnosprawnych będą kierowane zespoły mobilne, by umożliwić takim osobom szczepienie – zapewnił Michał Dworczyk.

W poniedziałek ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 53-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880 333 333 lub w punktach szczepień. Czytaj więcej: Kolejne roczniki mogą rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19.

Michał Dworczyk potwierdził również, że AstraZeneca ponownie ogranicza dostawy szczepionki przeciwko COVID-19 do Polski. Zamiast 268 tys. szczepionek dojedzie 67 tys. Zaznaczył jednocześnie, że coraz więcej dostawców szczepionek wywiązuje się z deklaracji dostarczenia szczepionek, ale wciąż nie jest ich wystarczająco dużo. – Na horyzoncie widać już wyraźnie ten moment, kiedy szczepionek będzie na tyle dużo, że będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości stworzonego systemu do realizacji programu szczepień, systemu, na który składa się ok. 7 tys. punktów w całej Polsce – zaznaczył szef KPRM.

Narodowy Program Szczepień zakłada szczepienia każdej chętnej osobie powyżej 18. roku życia. W związku z przyspieszeniem szczepień wprowadzone zostanie rozporządzenie, które w razie ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuści wykorzystanie jej u takiej osoby.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk był pytany o szczepienie osób w wieku od 16. roku życia, które według producenta mogą być szczepione szczepionką firmy Pfizer. Pytany, czy te osoby, też zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jeżeli do 9 maja wszyscy dostaniemy skierowania, minister podkreślił, że na razie NPR przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18. roku życia. – Przy czym nie jest ważna data urodzenia w 2003 r., a liczymy cały rocznik – doprecyzował. Minister zauważył, że szczepionka Pfizera jest rejestrowana w Stanach Zjednoczonych dla osób między 12. a 15. rokiem życia. – I na pewno te kwestie, czyli szczepienie osób młodszych, będą przedmiotem obrad Rady Medycznej i w konsultacjach z naukowcami będziemy podejmowali na pewno za jakiś czas decyzję w tej sprawie – zapowiedział. Przedmiotem dyskusji będzie też kwestia szczepień ozdrowieńców i odstępów pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem, ale trzeba będzie poczekać do momentu, aż szczepionek będzie na tyle dużo, żeby ich zabezpieczenie nie stanowiło żadnego problemu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here