Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia – wystawa w raciborskiej bibliotece

Biblioteka

Raciborska biblioteka zaprasza na nową wystawę – „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”. W Galerii Gawra, która znajduje się na pierwszym piętrze biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 zawisło 80 czarno-białych fotografii.

Postać Stanisława Ligonia jest kojarzona z katowicką rozgłośnią Polskiego Radia, którego jest patronem od 1977 roku. Urodzony w 1879 w Chorzowie (wtedy – Królewska Huta) pisarz, malarz, ilustrator, działacz kulturalny i narodowy, reżyser, aktor. Po raz pierwszy przed radiowym mikrofonem stanął w 1927 roku. Prowadził stałe audycje: Bery i bojki, Przy sobocie po robocie, Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela. Ich kontynuacją była nadawana w latach 50. Radiowa czelodka. W eterze posługiwał się spolszczoną „godką” górnośląską. W 1957 roku Bery i bojki śląskie doczekały się wydania książkowego. Znany również ze swojej twórczości ilustratorskiej – pod pseudonimem Karlik publikował w satyrycznym piśmie „Kocynder”.

- reklama -

Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” pozwala odkryć nieznany dotąd talent autora „Berów i bojek śląskich” i po raz pierwszy prezentuje jego palestyńskie fotografie. Stanisław Ligoń po wybuchu wojny, wielokrotnie ostrzegany o grożącym mu niebezpieczeństwie, w ostatniej chwili zdołał opuścić Katowice i szlakiem przez Węgry i Jugosławię trafił do Palestyny. W trakcie podróży uwieczniał miejsca, zabytki oraz dokumentował życie codzienne Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Chociaż fotografie zostały wykonane prostym amatorskim aparatem, odzwierciedlają artystyczny kunszt ich autora. Cenimy Stanisława Ligonia jako wszechstronnego twórcę i działacza, ale do tej pory nie poznaliśmy go jako fotoreportera.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 (w czwartek do 19.00) oraz w soboty od 9.00 do 15.00.

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj