Ruiny zamku w Tworkowie w finale plebiscytu Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

Ruiny zamku w Tworkowie Fot. Ireneusz Burek

Ruiny zamku otrzymały najwięcej głosów w kategorii „Obiekty zabytkowe”. W etapie finałowym wszystkie zakwalifikowane obiekty poddane zostaną ocenie komisji konkursowej.

Rewitalizacja Ruin Zamku w Tworkowie wygrała w pierwszym etapie plebiscytu Modernizacja Roku i Budowa XXI w. w kategorii „Obiekty zabytkowe”. – Dziękujemy wszystkim, którzy oddali co najmniej jeden głos na nasz obiekt i dzięki temu przyczynili się do wygranej. Teraz czeka nas etap finałowy, w którym wszystkie zakwalifikowane obiekty poddane zostaną ocenie wykwalifikowanej komisji konkursowej – informuje Urząd Gminy Krzyżanowice.

- reklama -

Ruiny zamku w Tworkowie otrzymały 2309 głosów. Na drugim miejscu znalazł się remont kamienicy przy ul. Targowej 2 w Bielsku-Białej „Kamienica pod Żabami” z 2249 głosami, na trzecim – rewaloryzacja Dworku rodziny Chełmońskich wraz z parkiem w Grodzisku Mazowieckim, która uzyskała 2070 głosów.

Ruiny zamku w Tworkowie stanowią zabytek wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Geneza obiektu sięga średniowiecza, a najstarsze części obecnej bryły pochodzą z renesansowej budowli z II połowy XVI w. Dzisiejszy, neorenesansowy charakter zamku nadała mu przebudowa rozpoczęta w 1860 r. przez słynnego architekta Carla Heydenreicha. W styczniu 1931 r. wybuchł w pałacu pożar, który strawił prawie cały budynek. Pałac nie został odbudowany. Od tego czasu obiekt był zaniedbywany przez powojennych właścicieli, co z roku na rok powodowało pogarszanie się jego stanu technicznego. Od 2004 r. właścicielem zabytku jest gmina Krzyżanowice, która do 2017 r. prowadziła bieżące prace konserwatorskie i porządkowe na ruinach oraz pielęgnację zieleni.

W 2017 r. gmina pozyskała środki z Unii Europejskiej na przeprowadzenie prac umożliwiających kompleksowe udostępnienie zabytkowych ruin dla mieszkańców i turystów. W zakres prac wchodziło m.in. odgruzowanie, rekonstrukcja murów i nadproży wykonanie żelbetowych konstrukcji dachu wozowni i wieży oraz stalowej klatki schodowej, jak też uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół ruin. Obiekt oficjalnie otwarto latem 2020 r. W pierwszy weekend otwarcia odwiedziło go ponad 2000 osób. Odtworzony i zabezpieczony obiekt oferuje odwiedzającym podróż do czasów szlacheckich rodów Eichendorffów i Reisewitzów. Dawne krużganki, arkady i korytarze pozwalają na własnej skórze doświadczyć trwającej od XIII w. historii tego miejsca. Pałacowa wozownia jest miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych i tematycznych. W zachodnim skrzydle ruin, na wysokości 21 m, w odtworzonej, zabytkowej wieży zegarowej, utworzono wieżę widokową, z której rozpościera się widok na miejscowość i sąsiednie tereny. Przedmiotowa wieża włączona została do szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia o nazwie Silesianka. Ruiny zamku w Tworkowie są kluczowym zabytkiem i atrakcją promującą markę turystyczną Kraina Górnej Odry.

Ruiny zamku
Ruiny zamku w Tworkowie Fot. Ireneusz Burek

Więcej o obiekcie oraz innych atrakcjach Krainy Górnej Odry na platformie PLUSYdlaBIZNESU.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here