Szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa

Zdjęcie poglądowe

W zetknięciu z wariantami z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94% przypadków. Skuteczność sięgała 97% wobec szczepu z Indii.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców uniwersytetu w Jokohamie sugerują, że szczepionka firmy Pfizer przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa. W badaniu Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy zbadano próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera, obecnie jedynej stosowanej w Japonii szczepionki, i sprawdzono, jak zawarte w niej przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa.

- reklama -

W zetknięciu z wariantami z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94% przypadków. Skuteczność sięgała 97% wobec szczepu z Indii, a 99% – wariantu powszechnego w Japonii na początku pandemii.

Badanie w dużej mierze potwierdza wcześniejsze podobne eksperymenty, które zademonstrowały tylko nieznacznie obniżoną skuteczność szczepionki przeciwko wariantom, przy czym najbardziej odporny był ten z RPA. Jak pisze agencja Kyodo, według danych japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych już ponad 90% przypadków zakażeń to infekcje wywołane przez szczepy koronawirusa zawierające mutację N501Y, przede wszystkim wariant brytyjski.

Na nieco ponad dwa miesiące przed igrzyskami olimpijskimi, które mają się odbyć w Tokio, Japonia zmaga się obecnie z czwartą falą pandemii, podczas gdy akcja szczepień przeciwko COVID-19 przebiega znacznie wolniej niż w większości rozwiniętych krajów. Jak dotąd co najmniej jeden zastrzyk otrzymało niecałe 3% mieszkańców.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj