Tydzień Laudato si’. „Wołanie ziemi i wołanie ubogich nie mogą już dłużej trwać”

Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie katolików na całym świecie na “wołanie ziemi i krzyk ubogich” oraz wskazanie Kościołowi konkretnych sposobów na wcielanie w życie przesłania encykliki – zaczynając od własnej parafii.

Papież Franciszek zaprasza katolików na całym świecie do świętowania Tygodnia Laudato si’ 2021, który odbędzie się w dniach 16-24 maja. Laudato si’ to druga encyklika papieża określana jako zielona encyklika. Wpłynęła ona na wspólnoty katolickie, zachęcając do działania przeciwko kryzysowi ekologicznemu i klimatycznemu. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie katolików na całym świecie na “wołanie ziemi i krzyk ubogich” oraz wskazanie Kościołowi konkretnych sposobów na wcielanie w życie przesłania encykliki – zaczynając od własnej parafii.

- reklama -

W liczącym ponad 190 stron dokumencie papież Franciszek apeluje o ekologiczne nawrócenie. Zwraca uwagę na konieczność redukcji emisji m.in. dwutlenku węgla poprzez zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii. Zauważa on, że ludzie dorastali, myśląc, że są właścicielami i rządcami Ziemi uprawnionymi do jej ograbienia. Teraz zaś, jak podkreśla, uciskana i zdewastowana Ziemia jęczy i wzdycha, a z nią jęczą wszyscy porzuceni tego świata. – Ziemia, na której żyjemy, staje się mniej bogata i piękna, jest coraz bardziej szara, podczas gdy rozwój technologii i ofert konsumpcji nieustannie w sposób nieograniczony posuwa się naprzód – podkreśla papież. – Łudzimy się, iż możemy zastąpić piękno – niezastępowalne i niemożliwe do odzyskania – innym pięknem – stworzonym przez nas – pisze. Przypomina także, że dostęp do wody pitnej i bezpiecznej jest istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka.

W encyklice dużo miejsca papież poświęcił kwestii roślinnych i zwierzęcych organizmów modyfikowanych genetycznie, przyznając, że trudno wydać osąd na ich temat. Zabrzmiał tam również mocny apel o przekształcenie modelu globalnego rozwoju, refleksję nad sensem gospodarki i jej celami. Franciszek uważa, że zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wymaga uczciwości, odwagi i odpowiedzialności, w szczególności od krajów najpotężniejszych i najbardziej zanieczyszczających. Ubolewa, że międzynarodowe negocjacje nie mogą znacząco postępować z powodu stanowiska krajów, które wyżej stawiają własne interesy narodowe niż globalne dobro wspólne.

Z okazji Tygodnia Laudato si’ Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zachęca do włączenia się w lokalne inicjatywy organizowane przez parafie oraz do wzięcia udziału w spotkaniach online. Do wspólnej modlitwy można dołączyć w ramach programu „Zielonych Parafii”. Zorganizować ją może u siebie każda parafia. Organizacja przygotowała specjalny tekst na tę okazję: „Boże, który nas kochasz (…), otwórz nasze umysły i dotknij naszych serc, abyśmy potrafili dbać o dar Twojego stworzenia. (…) Spraw, abyśmy pomogli każdemu zaspokoić głód”. Proponuje, aby odbyła się ona na świeżym powietrzu – w ogrodzie parafialnym lub przed kościołem.

W programie znalazła się też debata online przygotowana rzez Centrum Myśli Jana Pawła II pt. „Zielony konserwatyzm czy zielona rewolucja? Odpowiedź młodych na kryzys klimatyczny”. Kilka tematycznych webinarów przygotował też Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Będą tłumaczone na język polski. W poniedziałek w mediach społecznościowych będzie można śledzić transmisję spotkania pt. „Kluczowe okazje roku 2021 do wprowadzenia zmian – wezwanie do integralnej drogi”, we wtorek prelegenci m.in. z Australii, Argentyny, Hiszpanii poprowadzą spotkanie pt. „Dialog na temat edukacji”. W środę odbędzie się panel pt. „Na temat energii i paliw kopalnych: wybijanie rytmu ogólnoświatowej katolickiej dezinwestycji”. Podczas rozmów zostaną poruszone takie kwestie jak wpływ kryzysu energetycznego na zdrowie oraz znaczenie wytycznych Watykanu dotyczących etycznego inwestowania.

Wydarzenia będzie można śledzić na Facebooku Światowego Ruch Katolików na rzecz Środowiska: www.facebook.com/katolicydlasrodowiska.

– Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas, dzieciom, które rosną? Zmotywowany tym pytaniem, chciałbym zaprosić was do uczestniczenia w Tygodniu Laudato si’ – powiedział papież Franciszek w nagranym przesłaniu. – Odnawiam moje pilne wezwanie, aby odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i wołanie ubogich nie mogą już dłużej trwać – dodał.

Obchody Tygodnia Laudato si’ są zwieńczeniem roku jubileuszowego Laudato si’ organizowanego przez wiernych na całym świecie z inicjatywy watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here