Czy szczepionki chronią też niezaszczepionych? Wyniki badania

koronawirus szczepienia
Zdjęcie poglądowe. Fot. freepik.com

– Duża liczba wyszczepionych pensjonariuszy i pracowników wraz z dalszym stosowaniem masek i innych elementów reżimu sanitarnego są w stanie zapewnić ochronę niewielkiej liczbie niezaszczepionych pensjonariuszy – piszą badacze z USA.

Szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna zmniejszają transmisję koronawirusa, również wśród niezaszczepionych osób zagrożonych ostrym przebiegiem COVID-19 – tak wynika z badania obejmującego pensjonariuszy domów opieki w USA. W liście do „The New England Journal of Medicine” badacze podkreślają, że szczepienia na COVID-19 zmniejszyły liczbę zakażeń zarówno wśród zaszczepionych, jak i niezaszczepionych pensjonariuszy 280 domów opieki w 21 stanach.

- reklama -

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Brown University z Rhode Island oraz Genesis HealthCare obejmowało analizę danych dotyczących 18 242 pensjonariuszy domów opieki, którzy zostali zaszczepieni na COVID-19 przynajmniej jedną dawką szczepionki od połowy lutego i 3990 pensjonariuszy, którzy nie zostali zaszczepieni do 31 marca. Spośród badanych, którzy otrzymali min. jedną dawkę, 13 048 zostało zaszczepionych dwiema dawkami.

Uczestników badania testowano na COVID-19 co 3 do 7 dni. Jak wykazało badanie, liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki, spadła z 4,5% w okresie dwóch tygodni po otrzymaniu pierwszej dawki do 1,4% między 15 a 28 dniem po otrzymaniu pierwszej dawki. Wśród w pełni zaszczepionych liczba zakażeń spadła z 1% po dwóch tygodniach od otrzymania drugiej dawki do 0,3% po dwóch tygodniach – wskazują dane. Wśród niezaszczepionych liczba zakażeń spadła z 4,3% w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia szczepień do 0,3% 42 dni później.

– Nasze obserwacje dotyczące zmniejszonej częstotliwości występowania zakażenia u niezaszczepionych pensjonariuszy wskazują, że duża liczba wyszczepionych pensjonariuszy i pracowników wraz z dalszym stosowaniem masek i innych elementów reżimu sanitarnego są w stanie zapewnić ochronę niewielkiej liczbie niezaszczepionych pensjonariuszy – piszą badacze.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here