Konferencja Porozumienia Jarosława Gowina w Raciborzu. Tematem energetyka i górnictwo [ZDJĘCIA]

konferencja programowa Porozumienia
Konferencja Porozumienia w Raciborzu. Tematem energetyka i górnictwo

– Jeżeli wszystko dobrze się potoczy, to myślę, że Rafako dostanie drugie życie i dalej będzie filarem polskiej energetyki. Trudno byłoby mi wyobrazić sobie transformację energetyki bez Rafako – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki.

2 czerwca w Raciborzu, w Domu Strzeleckim Rafako, odbyła się konferencja programowa Porozumienia Jarosława Gowina dotycząca energetyki i górnictwa. Wzięli w niej udział prezydent Dariusz Polowy oraz – zdalnie – Jarosław Gowin – wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii. Uczestnikami byli eksperci, przedstawiciele biznesu i politycy, m.in.: Radosław Domagalski-Łabędzki – prezes Rafako S.A., Krzysztof Drynda – prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Wojciech Myślecki – ekspert ws. energetycznych, Aron Kudelski Lichtenberg – prezes zarządu PRG Liter S.A., Daniel Ozon – doradca marszałka ds. górnictwa i Sylwia Birawski – Linter Group.

- reklama -

Dariusz Polowy podkreślał, że energetyka i górnictwo to branże ważne dla całego kraju i regionu, związane z dużą liczbą pracowników, także w firmach z branż okołoenergetycznych i okołogórniczych. – Zmiany w tych branżach będą postępowały i tego typu konferencja ma służyć temu, aby wypracować odpowiednie narzędzia, aby w sposób racjonalny, ale też z korzyścią i dla regionu, i dla państwa zagospodarować ten potencjał, którym dysponujemy – tłumaczył prezydent. Jak zaznaczył, miejsce organizacji wydarzenia nie jest przypadkowe. – Jest to swego rodzaju case, który pokazuje, z jakimi wyzwaniami będą musiały się podobne do Rafako firmy zmagać w najbliższych latach. Zadaniem państwa i odpowiedzialności polityków jest to, aby odpowiedzieć na te wyzwania i wesprzeć ten nasz potencjał – stwierdził Dariusz Polowy.

– Dwa filary naszej gospodarski, zarówno górnictwo, jak i energetyka, przechodzą okres dynamicznej transformacji. Myślę, że Rafako jest firmą, która bardzo reprezentatywnie pokazuje problemy branży i wielu polskich firm, które muszą się dostosować się do tego trendu, do logiki transformacji energetycznej, która sama w sobie jest zjawiskiem pozytywnym, natomiast my jako przedsiębiorcy musimy mieć czas, aby dostosować się do nowych regulacji i wymogów. I to się właśnie dzieje – Rafako szczęśliwie kończy już proces restrukturyzacji, mamy dobry pomysł na biznes, natomiast dla nas niezwykle ważne jest, by rozumieć to otoczenie regulacyjne, szukać możliwości rozwoju nie tylko w Polsce, ale i za granicą – tłumaczył Radosław Domagalski-Łabędzki.

Prezes Rafako podkreślił, że inicjatywy takie jak dzisiejsza konferencja są potrzebne biznesowi – chodzi nie tylko wymianę poglądów, ale też jest to sposób utrzymywania komunikacji z samorządem. – Im więcej rozmawiamy, tym lepiej się rozumiemy i poznajemy potrzeby i znajdujemy rozwiązania. Współpraca ze stroną rządową i samorządową jest dla nas częścią biznesu – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki.

Prezydent Polowy podkreślił także znaczenie Rafako dla regionu. – Jest to niewątpliwie jeden z tych podstawowych zakładów, które decydują o liczbie osób, które są aktywne zawodowo w Raciborzu, ale też w wielu przypadkach jest taką naszą lokalną dumą. Zadaniem samorządu jest dbanie o to, aby pomóc wykorzystać ten potencjał, którym tu na miejscu dysponujemy. Zapewniam państwa, że niezależnie od tego, że staram się pochylać nad sprawami Rafako, także inne firmy, które działają na terenie Raciborza, też staram się odwiedzać i pomagać im – powiedział włodarz.

Jak prezes ocenił proces restrukturyzacji? – Najlepszą wiadomością dla nas jest to, że rynek energetyki jest olbrzymi. Rafako musi się zmienić, jeśli chodzi o model biznesowy, te tradycyjne kompetencje, w których Rafako było najsilniejsze, już nie przystają do realiów gospodarczych. Z jednej strony zmęczenie, z drugiej optymizm, bo widzimy mnóstwo możliwości. Rafako to jest cały łańcuch wielu firm, wszyscy postrzegamy zmieniającą się rzeczywistość jako olbrzymią szansę dla nas – podkreślił Radosław Domagalski-Łabędzki.

– Ja jestem optymistą – stwierdził prezes Rafako odnośnie przyszłości spółki. – Mam nadzieję, że pracownicy i całe nasze otoczenie biznesowa podziela mój optymizm. Kończymy teraz procesy restrukturyzacji, reorganizacji, proces inwestorski, właściwie wszystkie te kluczowe procesy kumulują się teraz, w czerwcu. Jeżeli to wszystko dobrze się potoczy, to myślę, że Rafako dostanie drugie życie i dalej będzie filarem polskiej energetyki. Natomiast to jest biznes i musimy być sprawni. Trudno byłoby mi wyobrazić sobie transformację energetyki bez Rafako – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here