Paszporty covidowe już w Polsce. Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

koronawirus podroze
Fot. freepik.com

W Polsce kod QR dostępny jest od 1 czerwca na Internetowym Koncie Pacjenta. W ciągu niecałej doby z IKP ponad 400 tys. Unijnych Certyfikatów COVID.

Siedem państw Unii Europejskiej – Polska, a także Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja i Chorwacja – zdecydowało we wtorek o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym Unijne Certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawanie. Chociaż rozporządzenie dotyczące certyfikatów będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Inne kraje zdecydowały się uruchomić cyfrowy certyfikat, gdy wdrożą wszystkie funkcje systemu.

- reklama -

W Polsce kod QR dostępny jest od 1 czerwca na Internetowym Koncie Pacjenta – pacjent.gov.pl, a później w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu się na IKP lub założeniu konta należy kliknąć zakładkę „CERTYFIKATY”, wybrać właściwy UCC, a następnie pobrać kod QR (w PDF). Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa mogą też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

W ciągu niecałej doby z Internetowych Kont Pacjenta pobrano ponad 400 tys. Unijnych Certyfikatów COVID.

Grecja potwierdziła, że uruchomiła swoją platformę. – Obywatele mogą wydrukować ten certyfikat i podróżować – powiedział grecki minister cyfryzacji Kyriakos Pierrakakis. – W Chorwacji certyfikaty cyfrowe covid działają – powiedział deputowanym premier Andrej Plenković, trzymając w ręku swoje własne zaświadczenie. Także Bułgaria poinformowała, że jest gotowa do ich wydania.

W Czechach certyfikaty będą wydawane i uznawane najpierw przez siedem krajów UE (Austria, Chorwacja, Niemcy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Polska) w ramach umów dwustronnych. 1 czerwca uruchomiono specjalną aplikację mobilną, która ma służyć zamiast papierowych certyfikatów dotyczących szczepień, testów na koronawirusa czy potwierdzenia o przebytej chorobie. Czechy, zawierając umowy, uznały, że potrzebną odporność przeciwko koronawirusowi daje już pierwsza dawka szczepionki, jednak musi od niej upłynąć co najmniej 22 dni. Od podania szczepionki jednodawkowej musi zaś minąć co najmniej 14 dni. Certyfikat w aplikacji mobilnej ma służyć do przekraczania granic, ale także do wejścia do restauracji, muzeów lub udziału w akcjach kulturalnych lub sportowych.

Niemcy wprowadzą swój system najpierw w niektórych regionach, a w całości – do końca czerwca. Osoby już zaszczepione automatycznie dostaną elektroniczną wersję dokumentu. Będzie on dostępny dzięki aplikacji CovPass, która jest połączona z platformą UE i jest przeznaczona do dostarczania dowodów szczepień, aktualnych wyników badań lub przebytej choroby w krajach uczestniczących. Również papierowa, tzw. żółta karta szczepień, jest nadal ważna. W Niemczech od zeszłego tygodnia w niektórych punktach szczepień prowadzone są testy terenowe z cyfrowym świadectwem szczepienia.

Jak weryfikowany będzie paszport covidowy w Unii? Komisja Europejska utworzyła portal, za pośrednictwem którego będzie można zweryfikować wszystkie paszporty w całej Unii. Dane osobowe zawarte w paszporcie nie będą przechodzić przez ten portal, ponieważ nie jest to konieczne do weryfikacji podpisu cyfrowego. – Siedem państw członkowskich to dobry początek. Zachęcam innych do pójścia w ich ślady, aby umożliwić uruchomienie całego systemu do dnia 1 lipca – powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj