Świadomy senior. Cykl spotkań z raciborskimi policjantami

Bezpieczeństwo osób starszych w domu i na drodze, potrzeba noszenia odblasków przez pieszych, oszustwa na wnuczka, Koperty życia i karty ICE to tylko niektóre zagadnienia poruszone na trzech spotkaniach z seniorami. 

Policjanci spotkali się z seniorami na terenie boiska sportowego Szkoły Podstawowej nr 4, altany przy placu zabaw przy ulicy Żółkiewskiego oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu. W prelekcjach uczestniczyli seniorzy  zrzeszeni w Związku Emerytów, Inwalidów i Rencistów Oddział w Raciborzu „Koło Centrum, Koło Ostróg, Koło Śródmieście”.

- reklama -

Pogadanki  były poświęcone bezpieczeństwu w domu i miejscach publicznych, takich jak sklepy, parki, pociągi czy inne środki komunikacji. W kolejnej części spotkania scharakteryzowano oszustwo metodą na „wnuczka, policjanta, pracownika OPS czy na wypadek” i omówiono charakterystykę działania sprawców tego przestępstwa. Przy analizowaniu tych zagadnień policjanci zwrócili szczególną uwagę na problematykę ochrony danych osobowych. Nie zabrakło także informacji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj. w szczególności pieszego i rowerzysty. Ponadto przedstawiciel raciborskiej drogówki omówił najnowsze zmiany w przepisach dotyczące pierwszeństwa pieszego na przejściu, wszystko w ramach akcji „Bezpieczeństwo Pieszego 2021”. Nie zabrakło również informacji dla kierowców o nowych zmianach dotyczących bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych oraz stałej prędkości w terenie zabudowanym przez całą dobę wynoszącą 50 km/h. Mundurowy z drogówki opowiedział o nowych zasadach poruszania się na urządzeniach wspomagających ruch, urządzeniach transportu osobistego i elektrycznych hulajnogach.

Podczas spotkania policjanci omówili także skierowaną do seniorów, osób przewlekle chorych i przede wszystkim mieszkających samotnie ideę Koperty życia. Przekonywali, że przechowywany w lodówce wypełniony kwestionariusz z danymi dotyczącymi schorzeń, historii choroby, zażywanych leków, personaliów chorego, lekarza prowadzącego i osoby najbliższej, może uratować życie. Podkreślali, że adresowana do lekarzy i ratowników pogotowania koperta stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej i skutecznej reakcji przez służby medyczne.

Policjanci wspomnieli również o karcie ICE. Przypomnieli, jakie założenia przyświecały przy jej tworzeniu i omówili korzyści, jakie może przynieść jej właścicielowi. Zaznaczyli, że zawarte na karcie ICE dane pozwolą m.in. na szybki kontakt z osobą najbliższą poszkodowanego i udzielenie mu właściwej pomocy. Mundurowi omówili także temat dotyczący „Cyberzagrożeń” i sposoby, jak ich uniknąć.

W trakcie spotkań stróże prawa  przekazali słuchaczom odblaski i gadżety przekazane przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Wszystkie prelekcje przebiegały w niezwykle miłej atmosferze i z pewnością już wkrótce, zaowocuje kolejnymi wykładami.

/KPP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here