Świadomy senior w Kuźni Raciborskiej. Spotkanie z raciborskimi policjantami

Świadomy senior

Tym razem raciborscy policjanci w ramach akcji profilaktycznej „Świadomy senior” spotkali się z seniorami w Kuźni Raciborskiej. Głównymi tematami było bezpieczeństwo osób starszych w domu i na drodze, potrzeba noszenia odblasków przez pieszych czy oszustwa na „wnuczka”.

Policjanci spotkali się z seniorami w Kuźni Raciborskiej. Spotkanie zostało zrealizowane przy wsparciu Urzędu Miasta w Kuźni Raciborskiej, który przekazał środki na zakup odblasków oraz Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, który udostępnił leżaki. W prelekcji uczestniczyli seniorzy zrzeszeni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz członkowie „Koła Rowerowego”.

- reklama -

Pogadanka była poświęcona bezpieczeństwu w domu i miejscach publicznych, takich jak sklepy, parki, pociągi, czy inne środki komunikacji. W kolejnej części spotkania scharakteryzowano oszustwo metodą na „wnuczka, policjanta, pracownika OPS czy na wypadek” i omówiono charakterystykę działania sprawców tego przestępstwa. Przy analizowaniu tych zagadnień policjanci zwrócili szczególną uwagę na problematykę ochrony danych osobowych. Nie zabrakło także informacji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj. w szczególności pieszego i rowerzysty. Ponadto przedstawiciel raciborskiej drogówki omówił najnowsze zmiany w przepisach dotyczące pierwszeństwa pieszego na przejściu, wszystko w ramach akcji „Bezpieczeństwo Pieszego 2021”. Nie zabrakło również informacji dla kierowców o nowych zmianach dotyczących bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych oraz stałej prędkości w terenie zabudowanym przez całą dobę wynoszącą 50 km/h. Mundurowy z drogówki opowiedział o nowych zasadach poruszania się na urządzeniach wspomagających ruch, urządzeniach transportu osobistego i elektrycznych hulajnogach.

Policjanci omówili także skierowaną do seniorów, osób przewlekle chorych i przede wszystkim mieszkających samotnie ideę „Koperty życia”. Przekonywali, że przechowywany w lodówce, wypełniony kwestionariusz z danymi dotyczącymi schorzeń, historii choroby, zażywanych leków, personaliów chorego, lekarza prowadzącego i osoby najbliższej, może uratować życie. Podkreślali, że adresowana do lekarzy i ratowników pogotowania koperta stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej i skutecznej reakcji przez służby medyczne.

Policjanci wspomnieli również o karcie ICE. Przypomnieli, jakie założenia przyświecały przy jej tworzeniu i omówili korzyści, jakie może przynieść jej właścicielowi. Zaznaczyli, że zawarte na karcie ICE dane pozwolą m.in. na szybki kontakt z osobą najbliższą poszkodowanego i udzielenie mu właściwej pomocy. Mundurowi omówili także temat dotyczący „Cyberzagrożeń” i sposoby jak ich uniknąć. Nie zabrakło również informacji z zakresu zgłaszania sytuacji problemowych dla społeczeństwa przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Każdy z uczestników prelekcji otrzymał od mundurowych odblaski ufundowane przez Urząd Miasta w Kuźni Raciborskiej natomiast dodatkowo członkowie „Koła Rowerowego” dostali kamizelki odblaskowe.

/KPP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj