Do trzech razy sztuka. Zespół Raciborzanie z certyfikatem CIOFF

koncert charytatywny zrodlo
Do trzech razy sztuka. Zespół Raciborzanie z certyfikatem CIOFF

Certyfikat CIOFF w zależności od uzyskanej oceny uprawnia do reprezentowania polskiej kultury ludowej za granicą na czas od roku do pięciu lat.

Działający w ramach Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło folkloryści od ponad 20 lat są członkami Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Organizacja ta ma prawo nominować swych członków do reprezentowania Polski na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie. By tak się stało, zespoły członkowskie co kilka lat muszą poddawać się ocenie ekspertów CIOFF na tzw. koncertach weryfikacyjnych, podczas których ocenia się poziom techniki tanecznej, choreografię, zgodność układów tanecznych z prawdą historyczną, zgodność strojów ludowych z autentycznymi pierwowzorami, skład i poziom artystyczny kapeli oraz poziom wokalny zespołu.

- reklama -

Pozytywna ocena jurorów kończy się wydaniem specjalnego certyfikatu CIOFF, który w zależności od uzyskanej oceny uprawnia do reprezentowania naszej kultury ludowej za granicą na czas od roku do pięciu lat. Przez półtora roku sytuacja epidemiczna w kraju aż trzy razy zmusiła zespół folklorystyczny Raciborzanie do zmiany terminu koncertu weryfikacyjnego.

Teraz zespół Raciborzanie zdobył najwyższą z możliwych ocen i otrzymał certyfikat CIOFF na maksymalną liczbę pięciu lat. W trakcie weryfikacyjnego koncertu zaprezentowały się 34 tancerki, 23 tancerzy i dwudziestoosobowa kapela. Na scenie pojawił się kujawiak z oberkiem, polonez, mazur, krakowiak, Rzeszów, Kaszuby, Rozbark, Cieszyn, Beskid Śląski, Żywiec, Biłgoraj, tańce starośląskie i łemkowskie.

Dzięki takim certyfikatom z lat poprzednich Raciborzanie reprezentowali swe miasto i kraj na międzynarodowych festiwalach m. in. w Brazylii – trzy razy, w Wenezueli, Korei Południowej, Chinach, Indonezji, Meksyku, Indiach, na Cyprze – dziesięc razy i w prawie całej Europie.

Z przyczyn losowych zaplanowany na 20 czerwca koncert nie mógł się odbyć na scenie Raciborskiego Centrum Kultury. Stowarzyszenie Źródło bardzo dziękuje Jackowi Pytlikowi, Sebastianowi Załęskiemu, Romanowi Peszke, a przede wszystkim dyrekcji i pracownikom Agencji Zamek Piastowski za szybką i sprawną pomoc w awaryjnym zorganizowaniu prawie trzygodzinnego przedsięwzięcia w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Po koncercie choreograf zespołu Raciborzanie Aldona Krupa-Gawron otrzymała z rąk reprezentującego Prezydium CIOFF Leszka Chołuja oficjalne powołanie do Rady Ekspertów d/s Folkloru. To duże wyróżnienie i docenienie wiedzy folklorystycznej uprawnia prezes Źródła do oceniania i weryfikowania zespołów członkowskich CIOFF.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here