Książki to potężna broń. Renata Piątkowska w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

renata piatkowska biblioteka raciborz
Renata Piątkowska była kolejnym już gościem spotkań autorskich powracających do biblioteki w formule „na żywo”

Na spotkaniu pisarka przybliżyła słuchaczom postać Malali Yousafzai, symbolu odwagi i walki o prawa dzieci, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku.

W poniedziałkowe przedpołudnie w raciborskiej książnicy odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – cenioną autorką książek dla dzieci i młodzieży. Specjalnie dla uczniów raciborskich szkół autorka opowiedziała poruszającą historię bohaterki swojej książki Malali – pakistańskiej działaczki na rzecz prawa do edukacji i ochrony praw dziecka, która jako najmłodsza na świecie otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

- reklama -

Renata Piątkowska była kolejnym już gościem spotkań autorskich powracających do biblioteki w formule „na żywo”. Autorka uwielbianych książek dla dzieci i młodzieży (m.in. „Wszystkie moje mamy”, „Hebanowe serce”, „Mądra głowa zna przysłowia” i „Dzieci, których nie ma”) wystąpiła w towarzystwie lektorki Malwiny Kożurno.

Na spotkaniu pisarka przybliżyła słuchaczom postać Malali Yousafzai, symbolu odwagi i walki o prawa dzieci, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku. Jej losy autorka opisała w książce, która od kilku lat znajduje się na liście lektur szkolnych „Która to Malala?”. Historia pakistańskiej dziewczynki, której z dnia na dzień talibowie zakazali się uczyć, a za nieposłuszeństwo wydali na nią wyrok śmierci, poruszyła zgromadzonych na spotkaniu uczniów. Na tym przykładzie autorka przekonywała uczniów, jak wielką wartość ma szkoła, wiedza i możliwość jej zdobywania. Przywołała również fragment przemówienia Malali przed zgromadzeniem ONZ w 2013 roku: „Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”.

Spotkanie zgromadziło prawie 100 uczniów z klas VI i VII raciborskich szkół podstawowych, którzy z wielką ciekawością wsłuchiwali się w opowieść pisarki. Po spotkaniu młodzież tłumnie ustawiła się po autografy, a chętni mieli okazję osobiście porozmawiać z autorką i zadać jej nurtujące ich pytania. Na pytanie, dlaczego napisała książkę o Malali autorka odpowiedziała: „Wykształcenie to jest ogromna wartość, której często nie doceniamy. Wydaje nam się, że szkoła to zło konieczne, a ja chciałam Wam pokazać, że są miejsca na świecie, gdzie bez szkoły, bez wykształcenia jest się nikim i nie ma się żadnych szans na jakikolwiek awans społeczny czy zawodowy. Tylko i wyłącznie szkoła daje szansę na to, żeby nie być analfabetą, żeby cokolwiek w życiu osiągnąć. Historia Malali to historia o niezwykłej odwadze, bo nie każdemu by się chciało, tak jak jej, narażać własną głowę tylko po to, żeby się uczyć. Ona to zrobiła, zapłaciła ogromną cenę, ale na szczęście w jej przypadku ta historia ma happy end”.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj