Francja: Do galerii i restauracji tylko z paszportem covidowym. W Polsce będzie podobnie?

koronawirus
Fot. freepik.com

Szef GIS poinformował, że wobec niebezpieczeństwa czwartej fali pandemii i szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Delta w Polsce mogą być wprowadzone zasady bezpieczeństwa związane ze stopniem zaszczepienia społeczeństwa.

Główny Inspektorat Sanitarny nie wyklucza, że wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa związane z czwartą falą zachorowań na COVID-19. – Może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione, nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych – powiedział w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka.

- reklama -

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie np. z centrów handlowych, niektórych usług czy instytucji kultury będą mogły korzystać głównie osoby zaszczepione, Krzysztof Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społecznych aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń. – Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje. Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia – podkreślił. – Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione – zaznaczył i dodał, że decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera.

We Francji od poniedziałkowego wieczora na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się prawie 1,5 mln osób. Nagły wzrost zainteresowania szczepieniami jest związany z zapowiedzią prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Poinformował on, że szczepienia przeciw COVID-19 nie będą we Francji obowiązkowe dla całego społeczeństwa, ale zostaną wprowadzone restrykcje dotyczące osób, które nie posiadają certyfikatu sanitarnego potwierdzającego szczepienie, negatywny test lub nabycie odporności na COVID-19.

Bez certyfikatu sanitarnego nie będzie można wejść do kawiarni, korzystać z restauracji, wchodzić do centrów handlowych, podróżować pociągami i samolotami na trasach długodystansowych, a także odwiedzać placówki medyczne. Certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych.

We wtorek francuskie służby medyczne ostrzegły, że sytuacja we Francji jest wciąż trudna, a statystycznie „wirus dubluje się co pięć dni”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj