Wariant Delta odpowiada za blisko 80% zakażeń na świecie

koronawirus
Fot. pexels.com

Najwięcej nowych zakażeń notuje się w Azji, ale ich liczba najszybciej rośnie w Ameryce Północnej i Europie. Mimo to widoczny jest jedynie nieznaczny wzrost liczby zgonów.

Na całym świecie najwięcej zakażeń koronawirusem dziennie stwierdzano pod koniec kwietnia – każdego dnia notowano wtedy ponad 800 tys. nowych infekcji. Później liczba przypadków stopniowo malała, w połowie czerwca wykrywano średnio 360 tys. infekcji dziennie. Od tego czasu krzywa zakażeń znów nieustannie rośnie. Obecnie wykrywa się ponad pół miliona przypadków dziennie.

- reklama -

W liczbach bezwzględnych najwięcej infekcji notuje się obecnie w Azji, gdzie codziennie wykrywa się ponad 200 tys. zakażeń, w Europie – ponad 130 tys., w Ameryce Południowej – ponad 75 tys., w Ameryce Północnej – ponad 60 tys., w Afryce blisko 40 tys. Pandemia rozwija się jednak najszybciej w Ameryce Północnej i Europie, gdzie liczba infekcji w ciągu dwóch tygodni wzrosła o ponad 87%. W tym samym czasie liczba przypadków w Azji wzrosła o 32%, a w Afryce o 17%. W Ameryce Południowej krzywa zakażeń spada od końca czerwca.

Rozwój pandemii wiąże się z rozprzestrzenianiem bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa Delta. Według bazy GISAID gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa ponad 95% osób, które ostatnio zakaziło się SARS-CoV-2 w Europie, zainfekowało się Deltą. Na całym świecie Delta odpowiada za blisko 80% zakażeń.

Wariant Delta, który na początku maja doprowadził do ogromnej fali epidemii w Indiach, składa się obecnie na niemal wszystkie przypadki w Wielkiej Brytanii, najbardziej dotkniętego pandemią kraju Europy. Każdego dnia diagnozuje się tam ponad 45 tys. nowych infekcji. W ostatnim tygodniu wykrywano tam średnio 70 zakażeń dziennie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W Holandii ten wskaźnik wynosił 58, w Hiszpanii – 53, we Francji – 15, w Niemczech – 1,6, w Polsce – 0,2.

Na świecie pandemia szybko rozwija się też w Rosji, Iranie, Azji Południowo-Wschodniej (w Indonezji, Malezji, Tajlandii i Wietnamie) i w krajach południowej (Zimbabwe, Botswana) oraz północnej (Maroko, Tunezja, Libia) Afryki.

Na COVID-19 umiera w sumie 10 tys. osób dziennie, a notowana każdego dnia liczba ofiar pandemii rośnie. Najwięcej zgonów zakażonych osób, ponad 14 tys. dziennie, stwierdzano pod koniec stycznia. Mimo rosnącej fali zakażeń w Europie i Ameryce Północnej widoczny jest jedynie nieznaczny wzrost liczby zgonów. W ostatnich tygodniach gwałtownie zwiększyła się liczba ofiar pandemii w Afryce. Po wyraźnym spadku po wiosennej fali zachorowań rośnie też liczba zgonów na COVID-19 w Azji.

Zdaniem ekspertów kolejna fala epidemii jest najgroźniejsza dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Jedynym sposobem, by zapobiec krążeniu wirusa, jest uodpornienie wystarczającej części populacji, jednak im bardziej zaraźliwy jest wirus, tym większą część populacji trzeba zaszczepić, by go powstrzymać. W przypadku pierwotnej postaci SARS-CoV-2 próg odporności zbiorowej szacowano na 60-70%. populacji, ale dla wariantu Delta może on wynosić ok. 90%.

Pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19 przeszło 13,2% ludności świata. W Ameryce Północnej i Europie w pełni zaszczepiono 36% populacji, w Ameryce Południowej – niecałe 17%, w Azji – niecałe 10%, w Afryce – 1,5%.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj