Pierwsze efekty prac nad parkiem kulturowym w centrum Raciborza

Szlak Retro
Tablice z historycznymi zdjęciami Fot. UM Racibórz

Zespół ds. parku kulturowego pracuje nad uporządkowaniem centrum Raciborza.

Trwają prace nad utworzeniem parku kulturowego w Raciborzu. Dzięki niemu raciborska starówka ma zyskać na atrakcyjności turystycznej i odsłonić swoje walory architektoniczne oraz historyczne. Zespół urzędników szuka inspiracji w sąsiednich miastach i zaczyna wprowadzać nowe rozwiązania.

- reklama -

Retro szlak

Jednym z ostatnich działań w ramach prac na parkiem kulturowym jest stworzenie szlaku Racibórz Retro. Pomysł umieszczenia historycznych tablic w przestrzeni miejskiej pojawił się już dziesięć lat temu, jednak dopiero teraz udało się go zrealizować. 21 lipca w centrum Raciborzu stanęło trzynaście tablic z historycznymi zdjęciami przedwojennego miasta. Są one ulokowane w miejscach zrobienia danego zdjęcia tak, by osoba oglądające mogła porównać współczesny i przedwojenny obraz miasta. Celem inicjatywy jest przede wszystkim pokazanie Raciborza takim, jakim było zanim padło ofiarą działań wojennych w XX wieku. Pierwsze tablice możemy znaleźć m.in. przy dworcu, przy ul. Mickiewicza, na Rynku, przy pomniku arcybiskupa Gawliny czy na Placu Długosza. W planach jest montaż kolejnych tablic, tak by utworzyły spójny szlak turystyczny.

Zadanie zostało wykonane przez pracowników Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu pod nadzorem wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. Stroną graficzną i wyborem miejsc ustawienia tablic zajął się raciborzanin Marcin Rychły. Część zdjęć wybranych do ekspozycji pochodzi z prywatnej kolekcji pocztówek Henryka Sowika.

Potencjał średniowiecznych murów

Utworzenie parku kulturowego jest szansą na to, aby swoją drugą młodość przeżyły zabytki, które do tej pory stały w cieniu innych obiektów. Takim przykładem są średniowieczne mury obronne, które, choć mają spory potencjał turystyczny, jak dotąd pozostają niewykorzystane. Urzędnicy pracujący nad parkiem kulturowym w Raciborzu dostrzegli ten potencjał, a inspiracji szukali w Żorach, gdzie średniowieczne mury zostały poddane gruntownej renowacji. W jej efekcie powstał amfiteatr, odtworzono również fosę wraz z kładką. Finalnie w centrum miasta powstał obiekt, w którym mieszkańcy mogą podziwiać spektakle i koncerty pod chmurką. Dodatkowo żorskie pozostałości dawnych fortyfikacji zostały oświetlone, przez co stanowią atrakcję również nocą. Czy podobny projekt zostanie zrealizowany w Raciborzu? Wprawdzie posiadamy mniejszą ilość zachowanych obwarowań miejskich, ale mogą one stać się równie ciekawą atrakcją turystyczną. Łączna długość murów w Raciborzu to ok. 73 m, w tym mur przy ul. S. Drzymały (38 m), przy ul. Browarnej (12 m), a także przy ul. Basztowej (22,6 m). O tym, jak wykorzystać tę szansę, myślą już specjaliści pracujący nad Parkiem Kulturowym.

Pszczyńska inspiracja

Zespół ds. parku kulturowego raciborskiego magistratu 7 lipca złożył wizytę w Pszczynie. W obu miastach trwają prace nad utworzeniem parków kulturowych dla starówki o średniowiecznej historii, jednak w Pszczynie większy nacisk kładzie się na kwestię uporządkowania szyldów i ogródków gastronomicznych na Rynku. Obecny, już mocno uporządkowany, charakter pszczyńskiego rynku wynika z zarządzenia burmistrza z 2018 roku, które uregulowało wygląd oraz zasady działania ogródków gastronomicznych. Dodatkowo pszczyńscy urzędnicy po ostatnim remoncie płyty Rynku kładą duży nacisk na konieczność każdorazowego uzyskiwania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na umieszczenie każdego szyldu czy napisu w obrębie starego miasta.

Przedstawiciele raciborskiego zespołu ds. parku kulturowego wysnuli wniosek, że warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań zastosowanych na Rynku w Pszczynie. Przy ewentualnym remoncie płyty Rynku w Raciborzu ich zdaniem należy zmodernizować nawierzchnię, umożliwiając stawianie ogródków gastronomicznych bezpośrednio na płycie Rynku, wprowadzić ujednolicone elementy małej architektury pasujące do charakteru przestrzeni – m.in. skrzynki techniczne, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, stojaki na rowery czy poidełko. Dobrym pomysłem wydaje się także zasadzenie drzew. Na przykładzie Pszczyny widać, jak wiele korzyści dają zasadzone tam w latach 90. XX wieku drzewa. Platany klonolistne nie tylko dodają walorów estetycznych, ale co ważne poprawiają mikroklimat i dają odrobinę cienia w słoneczne dni. Urzędnicy z Raciborza zgodnie przyznali, że na raciborskim Rynku również mogą zaistnieć drzewa zasadzone bezpośrednio w gruncie – tak jak przed wojną.

Czytaj więcej o Parku Kulturowym w Raciborzu 

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here