Dziś Światowy Dzień WZW – kiedy wykonać badanie?

Zdrowa wątroba dla mieszkańców śląsk
fot. freepik.com

Do końca 2021 roku można bezpłatnie wykonać badanie w kierunku WZW typu C.

HCV jest śmiertelnym wirusem, który prowadzi do powstania wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu C. Nieleczone może skutkować marskością wątroby oraz rozwojem raka. W województwie śląskim, w 2019 roku wykryto tę chorobę u 359 osób. Skutki zakażenia można zatrzymać poprzez wczesne wykrycie wirusa. Istotną rolę odgrywa również profilaktyka.

- reklama -

Dla kogo badanie?

Każdy powinien się zbadać. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych, swoistych objawów. Występować mogą: przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy nawet objawy grypopodobne. Tych dolegliwości często nie identyfikuje się z poważną chorobą.

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia) i kontaktu organizmu osoby zdrowej z niewielką ilością zakażonej krwi, nawet niewidocznej gołym okiem. Takie sytuacje mogą mieć miejsce w trakcie wizyty u fryzjera, kosmetyczki, salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest przestrzeganie zasad zapobiegania zakażeniom w placówkach medycznych, sterylizacja sprzętu oraz używanie sprzętu jednorazowego użytku.

Szacuje się że w Polsce zakażenie HCV dotyczy szczególnie mężczyzn pomiędzy 30, a 60 r. ż. oraz kobiet pomiędzy 45, a 80 r. ż. W grupie ryzyka znajdują się osoby z podwyższoną aktywnością ALT (czynnik ten może wskazywać na uszkodzenie wątroby), które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, osoby, które miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

Ważna świadomość

W Polsce około 150 tys. osób jest zakażonych HCV, a nawet 86 proc. nie jest tego świadoma. Od 2015 roku możliwe jest skorzystanie z refundowanej w ramach NFZ terapii bezinterferonowej, dzięki której choroba stała się wyleczalna. By podjąć leczenie niezbędna jest wiedza o byciu zakażonym.

Gdzie na badanie

We wszystkich punktach ALAB laboratoria, do końca 2021 roku, można bezpłatnie wykonać badanie w kierunku HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki czemu zostaje określone czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest konieczne bycie na czczo ani posiadanie skierowania. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria. W Wodzisławiu Śląskim badanie można wykonać w placówkach przy ulicy 26 Marca 164 oraz 26 Marca 53 a, natomiast w Raciborzu w placówce przy ulicy Bielskiej 2. Z pełną listą placówek można zapoznać się na stronie laboratorium ALAB. Więcej informacji można uzyskać na stronie sanepidu.

W przypadku gdy wynik okaże się dodatni możliwe będzie przeprowadzenie dalszej, bezpłatnej diagnostyki określającej czy zakażenie HCV jest nadal aktywne.

HCV odpowiada za zdecydowaną większość przypadków raka wątroby w Europie. Na ten moment nie ma szczepionki, więc najskuteczniejszym sposobem walki z zakażeniami jest wczesna diagnostyka, umożliwiająca wykrycie osób zakażonych. Istotną rolę odgrywa również upowszechnianie wiedzy o drogach zakażenia wirusem i sposobach ich unikania.

/oprac. d/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj