Czy warto podróżować autobusami?

Autobus

Jeśli przykładowo zagraliśmy w kasynie w owocowki gry za darmo i wygraliśmy daną sumę pieniędzy, to możemy przeznaczyć ją na zagraniczne bądź krajowe wojaże. Często w takiej sytuacji stawiamy na samolot, pociąg czy własne auto. Jednak ciekawą alternatywą mogą być autokary, które podróżują zarówno między miastami, jak i krajami. Pytaniem jest zatem to, czy warto podróżować autobusami?

Długa tradycja

Nie da się ukryć, że tradycja podróżowania autobusami jest bardzo długa. Pojawiły się one w zasadzie niedługo po pierwszych samochodach i od razu znalazły zastosowanie w miastach. Oczywiście do dziś funkcjonuje na całym świecie sprawna komunikacja miejsca, jednak nam w szczególności chodzi o dalsze podróże autokarowe. W Polsce jazda autobusami wielu osobom kojarzy się z PKS-em. Przez lata to właśnie ten krajowy przewoźnik odpowiadał za mnóstwo regionalnych, krajowych, a także i międzynarodowych przejazdów. Niestety wielu przypominają się stare i zdezelowane autobusy, które jeszcze można znaleźć w niektórych regionach Polski.

- reklama -

Na całe szczęście po wejściu Polski do Unii Europejskiej, na naszym rynku pojawiło się sporo nowych przewoźników, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Dzięki nim możliwe stało się podróżowanie z Polski do Anglii, Niemiec, Włoch, Grecji czy Hiszpanii. Po 2010 roku w Polsce ogromnym powodzeniem cieszył się Polski Bus, czyli firma, która oferowała bilety na przejazdy od złotówki. Wielu osobom dzięki temu udało się za 2 złote przejechać w obie strony trasę do Wiednia, Pragi, Budapesztu czy też Berlina. Z czasem Polski Bus został wchłonięty przez Flixbusa, jednak i ten oferuje często świetne promocje od kilku złotych czy euro.

Jakie są plusy i minusy?

Z pewnością w przypadku podróży autobusami możemy mówić o wielu plusach i minusach. Do tych pierwszych należy między innymi cena. Wspomniane promocje pozwalają nam na przejechanie tej samej trasy taniej niż samochodem czy pociągiem. Do tego czasem można liczyć na zniżki grupowe, dla uczniów i studentów. W przypadku autobusów możemy dojechać w trudniej dostępne miejsca, czego przykładem mogą być choćby Bieszczady. Autobusy bowiem zastąpiły wiele dawnych tras kolejowych, które zostały zlikwidowane w latach 90. ubiegłego wieku. Ponadto oczywiście jest sporo tras międzynarodowych, które przejeżdżają przez dużą ilość miast, które nie mają dostępu do kolei bądź też pobliskich lotnisk.

Podróże autokarami są promowane przez różne organizacje jako o wiele zdrowsze dla środowiska. W jednym busie znaleźć się może 40-60 pasażerów, co odpowiada co najmniej 10-15 zapełnionym samochodom. Można spokojnie zatem pojechać tym środkiem transportu całą rodziną, grupą znajomych.

Jednak jazda autokarami bywa również uciążliwa. Zacznijmy od tego, że jednak długie trasy to spora niewygoda dla pasażerów. Zmuszeni jesteśmy do ciągłego siedzenia w jednym miejscu, gdzie nie mamy za bardzo miejsca na nogi czy też komfortowy sen w nocy. Dostęp do toalety mamy utrudniony, a postoje są rzadkie bądź też krótkie. Jeśli chcemy pojechać autokarem do Anglii, to zajmie nam to co najmniej 24 godziny. Samolotem będziemy tam po 2 godzinach. Do tego trzeba pamiętać, że nigdy nie wiadomo, kto będzie koło nas siedział przez ten czas, a jak wiadomo, niektórzy współpasażerowie mogą być niezwykle uciążliwi.

Czy warto zatem podróżować autokarami? Naszym zdaniem, jak najbardziej! Oczywiście wszystko uzależnione jest od długości trasy, indywidualnych preferencji, ceny za przejazd, komfortu, samego autobusu.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here