Koronawirus: Nowe zasady wjazdu do Niemiec

koronawirus niemcy
Fot. unsplash.com

Obowiązek wykonania testu nie dotyczy osób zaszczepionych, ozdrowieńców, dzieci, pracowników transgranicznych, osób przewożących zawodowo ludzi lub towary i osób wjeżdżających do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego.

Nowe przepisy wprowadzają od dziś, 1 sierpnia obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy wjeździe do Niemiec. Z takiego obowiązku są zwolnieni w pełni zaszczepieni, ozdrowieńcy, a także niektóre osoby wykonujące obowiązki służbowe. Test musi być wykonany najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Czas liczy się od godziny pobrania próbki. Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

- reklama -

Obowiązek nie dotyczy osób zaszczepionych (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE), ozdrowieńców (28 dni – 6 miesięcy po chorobie), dzieci do 12 r. życia, pracowników transgranicznych, osób przewożących zawodowo ludzi lub towary i osób wjeżdżających do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin).

Rozporządzenie nie przewiduje zwolnienia z obowiązku posiadania testu przy przejeździe przez Niemcy.

Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat COVID-19. W przypadku wjazdu z obszaru zagrożonego koronawirusem osoby zaszczepione i wyleczone muszą również przedstawić dowód wykonania testu.

Dowody szczepień, ozdrowienia lub negatywny wynik testu należy mieć przy sobie przy wjeździe i okazywać w przypadku wyrywkowych kontroli przeprowadzanych przez policję federalną lub przez właściwy organ podczas kontroli ruchu transgranicznego do Niemiec. Nie zostaną wprowadzone stałe kontrole graniczne, ale możliwe są kontrole wyrywkowe przy przejściach granicznych lub na dworcach.

Osoby niezaszczepione lub te, które nie przeszły choroby, po przyjeździe z obszaru wysokiego ryzyka muszą udać się na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać zakończona najwcześniej piątego dnia po przedstawieniu negatywnego testu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here