Szczepienia na COVID-19 skuteczne. Potwierdzają to nowe badania

koronawirus
Fot. freepik.com

Z badań wynika, że choć zaszczepieni mogą się zarazić, to w porównaniu do niezaszczepionych zarażają oni jedynie od jednego do trzech dni. Znacząco spada także ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby.

Z najnowszych badań wynika, że u osób zaszczepionych na COVID-19 koronawirus w razie zakażenia zatrzyma się zaledwie kilka dni w nosie i nosogardzieli. Potwierdza się także, że przyjęcie szczepionki znacząco niweluje ryzyko wystąpienia ciężkich objawów choroby.

- reklama -

Na temat nowych ustaleń dotyczących wpływu szczepionek na COVID-19 wypowiedział się koordynator doradczy włoskiego komitetu techniczno-naukowego profesor Franco Locatelli. – Ograniczony procent osób w pełni uodpornionych może się zakazić, niemal zawsze bez rozwoju choroby i zarażania – powiedział. Podkreślił, że dodatkowych badań wymaga kwestia ustalenia tego, jaka jest różnica w ładunku wirusa u osób zaszczepionych i zakażonych. Niedawno amerykańscy naukowcy poinformowali, że osoby, które zaszczepiły się przeciwko SARS-CoV-2, a mimo to uległy zakażeniu wariantem Delta, wciąż mogą przenosić wirusa. Sądzi się, że jego ładunek jest identyczny jak u pacjentów niezaszczepionych.

W szpitalu Bambino Gesu w Rzymie prowadzone są badania ws. rzadkich przypadków koronawirusa u osób w pełni zaszczepionych. Z 2900 w pełni zaszczepionych osób infekcję potwierdzono u 40 – stanowi to zaledwie 1,5% całej próby. – Obserwujemy, że u tych osób obecność wirusa ograniczona jest do nosa i nosogardzieli, podczas gdy ich płuca są od niego wolne. To dlatego, że po szczepieniu płuca mają już system obrony przeciwko SARS-CoV-2, podczas gdy nos nie – wytłumaczył Carlo Federico Perno, szef oddziału mikrobiologii i wirusologii w rzymskim szpitalu.

Dodał, że reakcja odpornościowa występująca u tych, którym podano szczepionkę, jest błyskawiczna także i w przypadku nosa. – W krótkim czasie nadchodzi obrona i w ciągu dwóch-trzech dni jest w stanie obniżyć ładunek wirusa i na koniec go wyeliminować – oznajmił lekarz.

Z badań wynika, że choć zaszczepieni mogą się zarazić, to w porównaniu do niezaszczepionych zarażają oni jedynie od jednego do trzech dni. Znacząco spada także ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby. – Zaszczepieni szybciej uzyskują negatywny wynik testu niż niezaszczepieni – podkreślił specjalista chorób zakaźnych Massimo Andreoni z Polikliniki Tor Vergata w Rzymie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here