Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości

zbigniew ziobro
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. gov.pl

Ściganie osoby odpowiedzialnej za popełnienie przestępstwa będzie następować na wniosek pokrzywdzonego.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało propozycję zmian w Kodeksie karnym. Osobie, która świadomie zakaża koronawirusem, może grozić kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

- reklama -

Obecnie nieco niższe kary przewidziane są dla osób cierpiących na chorobę weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobę nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, które świadomie narażają innych na zarażenie chorobą. W takim przypadku art. 161 zakłada karę od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Według propozycji ministerstwa miałby on brzmieć: „Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Ma zostać też wprowadzona poprawka wobec osób, które narażają na zarażenie wiele osób. Do tej pory w tego typu sprawach osoby odpowiedzialne za popełnienie przestępstwa podlegały karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Zmiana ma jednak polegać na tym, że teraz przepis będzie miał również zastosowanie wobec osób zarażonych wirusem HIV.

– Projekt przewiduje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu (obecny art. 161 § 2 k.k.) – z czynem polegającym na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV (obecny art. 161 § 1 k.k.). Oba te czyny zostają stypizowane w art. 161 § 1 k.k. z zagrożeniem od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Przewidziana jest również zmiana w typie kwalifikowanym likwidująca lukę prawną, gdyż nie odnosił się on do narażenia wielu osób na zarażenie wirusem HIV – można przeczytać w uzasadnieniu projektu zmian.

W przypadku wszystkich tych przypadków ściganie osoby odpowiedzialnej za popełnienie przestępstwa będzie następować na wniosek pokrzywdzonego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here