Bakterie z grupy coli w wodociągu Borucin. Woda tylko po przegotowaniu

Ograniczenie w dostawie wody
Fot. Freepik

W badaniach jakości wody z wodociągu Borucin, który zaopatruje gminy Krzanowice i Krzyżanowice, stwierdzono obecność pojedynczych bakterii grupy coli. Woda jest warunkowo przydatna do spożycia, tylko po uprzednim przegotowaniu.

Jak informuje Sanepid, przegotowania (gotowania przez minimum 2 minuty) wymaga też woda do przyrządzenia posiłków, mycia owoców i warzyw, mycia zębów, naczyń czy kąpieli niemowląt.

- reklama -

Wodociąg Borucinie zaopatruje nie tylko gminę Krzanowice, ale też gminę Krzyżanowice, wobec czego apel do mieszkańców wystosowała także tamtejszy urząd. – W związku z komunikatem Sanepidu informujemy mieszkańców Gminy Krzyżanowice, że pojedyncze bakterie z grupy coli wykryto na wodociągu w Gminie Krzanowice. Jednak w związku z faktem, że woda w tym wodociągu produkowana jest na Stacji w Borucinie, która zaopatruje w wodę również Gminę Krzyżanowice, podjęto natychmiastowe dodatkowe badania wody w celu stwierdzenia czy te zanieczyszczenia przedostały się również do naszego wodociągu – informowała wczoraj gmina Krzyżanowice. 23 września pobrano próbki wody do analizy w dwóch punktach w gminie Krzyżanowice. Wyniki i dalsze zaleceniach zostaną opublikowane 25 września.

Do czasu otrzymania wyników zaleca się, aby wodę przed użyciem do celów spożywczych uprzednio przegotować minimum 2 minuty. W rozmowie z mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że część z nich skarżyła się na bóle brzucha. Ze sklepowych półek masowo zniknęła woda w butelkach.

/red./

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj